| HySpear a întrebat:

Mierea ingrasa? Care sunt "avantajele"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crazycolor a răspuns:

# Este un exceptional indulcitor natural.
# Satisface repede cererea de energie a organismului.
# Ajuta la echilibrarea fizica si psihica, inlaturand oboseala.
# Este un calmant care linisteste organismul.
# Combate insomnia.
# Dilata vasele sanguine si amelioreaza activitatea inimii, avand si un efect hipotensiv.
# Are proprietati bactericide si bacteriostatice.
# Are actiune usor laxativa si antiseptica.
# Este asimilata usor si repede.
# Nu irita mucoasa aparatului digestiv, influentand benefic flora intestinala.
# Inlatura starile de voma la sugari.
# Contribuie la eliminarea substantelor toxice din ficat si rinichi.
# Este un bun expectorant, diluand secretiile bronhicesi si combatind tusea.
# Limpezeste vocea in caz de ragusala.
# Ajuta in afectiunile ficatului, afectiunile digestive, afectiunile renale sau ale sangelui (anemii, leucemii etc).
# Inlatura carceii din picioare, tremurul mainilor sau al picioarelor, tremuraturi ale coltului gurii sau ale pleoapelor.
# Are efecte benefice in artrite, artroze, arterite.
# Inlatura migrenele.
# Combate sterilitatea.
# Extern are efecte cicatrizante fiind recomandata in cazul cosurilor, arsurilor si ranilor.

8 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

E buna, mananca cu incredere.
Nu manca in exces ca s`ar putea sa se depuna!
bafta:*

| PredatoR a răspuns:

Este foarte sanatoasa pentru organism! Mananca ca e sanatoasawinking

| MisterKat a răspuns:

Daca nu mananci multa nu ingrasa, e mai sanatoasa decat zaharul!

| crazycolor a răspuns:

Mierea nu ingrasa. De ce? Pentru ca este un produs 100% natural, pe cand zaharul este un aliment procesat foarte bogat in carbohidrati.

| Mişu_7703 a răspuns:

Care sunt avantajele mierii? rolling on the floor pe bune?

| mihnea1234 a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa, dar este foarte sanatoasa.

| luiza_6427 a răspuns:

La multi ani