| VictorManescu1 a întrebat:

Muraturile scad Glicemia? Va rog sa raspundeti trebuie neaparat sa stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AwaZoh98 a răspuns:

Ciao!
Muraturile (in otet) scad, intr-adevar, glicemia, deoarece acizii din acesta incetinesc digestia si asimilarea carbohidratilor, un aspect pozitiv pentru sanatate.

Ca un info plus, au intr-adevar multe efecte pozitive (reprezinta o sursa buna de probiotice, reduce simptomele racelii, si, evident, gustul super super bun), dar in exces, pot fi daunatori, in special, muraturile in saramura (sarea creste tensiunea, sarea favorizeaza edemene, adica retinerea de apa in tesuturi).

Sper ca te-am lamurit! happy

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alimentele cu un indice glicemic scazut sunt produsele din faina integrala, leguminoasele, legumele si anumite fructe. In schimb, produsele din faina alba, fructele deshidratate si zaharul alb trebuie evitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat! Un aliment care reduce glicemia (se zice din batrani) este Topinamburul (picioci, nap porcesc sau trufe-canadiene).

| RAY a răspuns:

Nu scade glicemia dar au un index mic glicemic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CHESEBOY a răspuns:

Da, am auzit ca scade glicemia