| MyNameisEduard a întrebat:

N-am dispozitie cateodata,nu am chef sa fac nimic, as vrea doar sa stau toata ziua intins undeva.Nici n-as manca dar mananc asa fortat ca trebuie sa traiesc si eu cu ceva.De ce apare aceasta stare? Adica fac lucrurile fortat dar ma simt obosit cumva, fara dispozitie.Sunt singurul cu starea asta? Adica apare cateodata,nu mereu, si chiar daca as vrea sa ma relaxez nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sparklingqueen a răspuns:

Salut Eduard! Poti avea depresie sau pur si simplu ai nevoie de motivatie,e atat de frumoasa viata! si tu o petreci stand in pat? Mai ales ca a venit vara,poti iesi cu prieteni,si daca nu ai poti desfasura activitati in aer liber,sa desenezi,sa iti descoperi talentele,sa incerci lucruri noi,sa iti faci prieteni! Si daca nu si nu, intreaba-ti parinti pentru un sfat, ei stiu mai bine, si daca n-ai o relatie buna cu parinti tai, intereseaza-te de un psiholog/consilier care te poate ajuta cu aceste probleme! Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

E de la poluare
Mergi la munte
Vezi ce energie ai acolo
Lipsa de oxigenare a sângelui
Si faptul ca nu mănânci o cantitate mare de verdețuri variate
Si bei apa poluată de la robinet sau poate chiar alcool

| Mosotti a răspuns:

Ai depresie, spune-le parintilor sa te duci la medicul psihiatru si vezi ce zice, daca e de el sau de psiholog.
Du-te mai repede ca se poate agrava.
De aia apare starea asta.

| MyNameisEduard explică (pentru Mosotti):

Nu cred, adică nu-i tristețe, doar n-am chef de nimic, chiar nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Pai nu trebuie sa fie tristete neaparat! Aia e doar un simptom al depresiei, si lipsa de chef e un simptom serios de depresie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate ești anemic, poate nu te odihnești bine noaptea, poate nu ai un stil de viață activ și atunci mi se pare normal să nu ai energie. Fă niște schimbări sau fă-ți analizele.