| Amelia87 a întrebat:

Nasterea prin cezariana : pro sau contra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Fiecare mod de a naste (natural vs cezariana) are avantaje si dezavantaje, dar daca nu exista factori de risc pentru nasterea naturala, cezariana este mult mai periculoase, doar e interventie chirurgicala... De asta e bine sa se apeleze la cezariana doar cand exista si indicatie medicala, nu "la cerere" din motive subiective.

27 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fiecare are avantaje si dezavantaje.Nasterea normala este chinuitoare, dar organismul se reface rapid-nasterea prin cezariana lasa urme si dureri pentru mult timp.Si nu ma refer la estetica ci la sectionarea muschilor abdominali. Sfatul meu:lasati medicul sa decida!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt pro doar atunci cand se face la recomandarea medicului.

| Dara a răspuns:

Daca se poate naste normal, fara probleme, atunci nu vad rostul unei operatii doar asa, ca moft. In schimb daca nasterea normala nu e posibila din diverse motive care pot cauza probleme mamei sau fatului, evindent e necesara cezariana. Doar intr-o astfel de situatie sunt pro.

| monyk a răspuns:

Daca e nevoie...pai sunt pro, pentru ca atunci cand e necesara o astfel de nastere, am auzit ca te scapi mai repede...

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Eu una cezariana as alege chiar daca ramane semn dar pentru cicatricii is creme:-J pro

| alexa a răspuns:

Depinde de situatie... daca e vreo problema si nu iese asltfel iti dai seama k sunt pro, doar n. o sa-mi pierd copilul dintr. o incapatanre a mea
dar in rest nu... daca nu am de ce...si pot s. o fac normal d c sa renunt
stiu ca e dureros si multe femei raman traumatizate din kuza asta, dar orice lucru are un inceputwinking

| inna a răspuns:

Pro

| Silvia a răspuns:

Pro.Pro viata...winking

| MM a răspuns:

N-ai cum sa fii pro sau contra. E ceva necesar atunci cand nasterea pe cale naturala nu e posibila din diferite cauze.Nu e ceva ce poti sa alegi, din cate stiu eu.

| marioBARCELONA a răspuns:

Cred ca ar trebui sa se apeleze numai in sitiuatii de forta majora...Acum este ca o moda dar nu pot intelege cum poti sa accepti sa ti se taie muschii abdominali doar pentru ca iti este frica. Un muschi taiat ramane taiat...Nu mai vorbesc si de partea estetica.
Succes!

| Ea a răspuns:

Daca mama ar fi fost contra, probabil una dintre noi nu ar mai fi existat acum, deci sunt pro. Bineinteles, doar in situatii extreme, pentru ca este posibil sa nu mai poti avea copii daca faci cezariana din cate am inteles.

| catthshshshs a răspuns:

Contra! Numai daca este nevoie, doar asa as fi de acordwinking

| Cryssy a răspuns:

Sunt pro daca trebuie neaparat....adica ma refer daca asa este mai bine. happy sper ca ai inteles ce vroiam sa zic...big grin

| vilmaristul a răspuns:

Contra! doar daca este imperios necesar!
nasterea naturala, regenereaza toate celulele organismului
si cu tehnica de azi poti naste fara sa simti durerea ce am simtit o nou in anii '70-'80

| Jonsdottir a răspuns:

Pro numai daca este neaparata nevoiewinking

| daniela_1443 a răspuns:

Sincer sunt contra cezarianei da daca sunt probleme si docorul recomanda cezariana as opta pentru. asta ca nu imi va ramine mare semn, acum op. de cezariana au avansat si nu mai ramai cu ditamai taietura.

| lostcontrol12 a răspuns:

Contra.pentru ca iti raman pentru todeauna nite cicatrici foarte urate, pentru ca t doare.eu a face cezariana doar daca mi-ar recomanda medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pro dacă este necesară: viața mamei și/sau a fătului sunt puse în pericol.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin cezariana se intelege o lege data de imparatul Cezar pentru nasterile care nu pot evolua natural specificind totodata ca era contrar bisericii. A fost un fierar care avea nevasta insarcinata si murea neputind sa nasca iar el atunci a ales, dindu-si seama ca-i pierdea pe amindoi, macar sa salveze copilul salvindu-i pe amindoi.Deci este vorba de "Legea lui Cezar"dar numai in caz de necesitate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care nu sunt probleme la nastere sunt contra! Sotia mea va naste in apa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA. fa-ti anestezia epdurala si n-o sa ai dureri. vorbesc din propria experienta, bine eu am nascut in Spania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mari
Eu am nascut normal si pot sa va spun ca nu este minune mai mare pe lumea asta decat sa dai viata. Sunt contra pentru ca m-am refacut foarte repede dupa o nastere normala am avut lapte pentru copil si multe alte avantaje.

| al3cse a răspuns:

Intreaba un doctor! Vezi de la el care sunt avantajele pro sau contra!

| Yume_2563 a răspuns:

Eu sunt Pro atunci cand chiar este nevoie, si contra atunci cand nu este nevoie.deoarece nu poti face mai mult de 2 cezariane si nu mai poti naste.

| delphigab9 a răspuns:

Acum mai majoritatea folosesc cezariana pentru comoditate nu neaparat pentru o nastere normala si sanatate.asta fiind doar o scuza pentru a acoperi greutatile nasterii. dar in momentul in care te-ai gandit sa devii mama trebuie sa-ti asumi responsabilitatile si acestea nu se fac din comoditate ci din dragoste.
Iar pentru a face cezariana trebuie sa urmaresti si alte aspecte. aceasta nu se face de capul fiecaruia ca asa i s-a pus pata si ca a auzit doar ca este mai bine.

| terapeut a răspuns:

Daca ai sub 30 de ani, incearca sa nasti normal; actul simplu al nasterii naturale are efecte miraculoase asupra starii de sanatate a unei femei, chiar daca nu e tocmai o placere. Pelvisul se destinde si asta e bine pentru sanatatea ta hormonala, iar in creier se secreta anumiti hormoni absolut necesari si tie si copilului pe care il vei alapta ulterior. In afara de acest lucru, relatia ta cu copilul tau va fi din start una profunda pe care procesul in sine al nasterii naturale o creeaza, lucru care va fi perturbat de o eventuala nastere prin cezariana. Si, daca ai prin zona ta si un terapeut bowtech, el te va putea ajuta in timpul sarcinii ca sa fii in echilibru, iar o eventuala pozitionare defectuoasa a fatului va putea fi corectata la timp, astfel incat sa nu ai nevoie de operatie. Numai daca nasterea naturala reprezinta un pericol pentru tine sau copil ai motive sa alegi cezariana, altfel nu are sens sa te privezi singura de o intamplare majora a vietii tale de femeie cu implicatii serioase in sanatatea ta si ca femeie, si ca mama. Crede-ma, nasterea naturala e lucrul de care iti vei aminti toata viata ...cu placere! oricat suna de paradoxal. Si, in afara de asta, ai tu sufletul sa renunti la primul tipat al copilului tau la venirea lui pe lume? Nu preferi sa plangi de bucurie cand ai sa-l auzi si ai sa-l vezi in prima lui secunda pe planeta? Cum ai sa poti simti asta fiind anesteziata, daca alegi cezariana?
Cu speranta ca vei lua in considerare acest raspuns, te invit sa vizitezi www.terapeutic.ro - daca vei avea nevoie, te voi putea ajuta.