| unsimplubaiat123 a întrebat:

Ce ati alege/ati ales dintre nasterea naturala sau prin cezariana si de ce?

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Medicii spun că naşterea normală înseamnă manevre mai puţin invazive pentru mama şi bebeluş, faţă de cezariană. Plus recuperare şi alăptare mai rapide – imediat sau în câteva ore, după expulzie.

Există, ce-i drept, contraindicaţii absolute pentru naşterea normală: dacă mama are miopie, hipertensiune, diabet, obezitate sau infecţii intime sau dacă bebeluşul are probleme. În aceste situaţii, cezariana nu e o tragedie, ci o realitate pentru care gravida trebuie să se pregătească.

| AliGab a răspuns (pentru Adrian5575):

Sa stii ca nu toate contraindicatiile enumerate de tine sunt adevarate. O mama care are hipertensiune indusa de sarcina, poate foarte bine sa nasca natural daca nasterea este provocata in timp util. Daca in schimb HTA-ul este pe fond de preeclampsie (eclamsie, sindrom HELP, etc), atunci clar este o indicatie de cezariana, dar nu in toate cazurile. Cunosc cazuri cu miopie avansata care au nascut natural. La fel si cu diabet si obezitate. Singura contraindicatie de nastere naturala care sta in picioare in orice caz, este stare de sanatate a bebelusului.
Per total, nasterea naturala, atata vreme cat nu sunt probleme majore de sanatate a fatului si a mamei, este de o mie si una de ori de preferat in locul cezarienei. Daca as fi putut alege, as fi ales sa nasc de 10 ori natural, decat sa nasc de 2 ori prin cezariana. Viata insa mi-a dat de ales dintre cezariana si viata copiilor mei.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe cale normala e mai bine. O sa ajungem la nasteri artificiale vor fi mai smechere alea

| darrio2007 a răspuns:

Ai de gand sa nasti?
De multe ori alegerea nu este a celei care naste. Motive sunt multe, mai ales medicale. Desi unele aleg cezariana pentru a scapa de durerile naturale ale nasterii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nașterea naturală as alege. Cezariana e doar dacă poziția fătului nu permite expulzia pe cale naturală sau dacă mămica are probleme de sănătate. Refacerea e mai rapida la cea naturală de asemenea.

| Yuoia a răspuns:

Daca nu ai (au, esti baiat!) contraindicatii severe, nasterea naturala e mai buna. Te recuperezi imediat. Pe cand la cezariana, la taietura aia lunga si apoi cusuta, va trebui sa stai mult timp cu dureri, fara efort ca sa nu se desfaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naturală, dacă este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cezariana.

| Jus7t a răspuns:

Păi...am ieșit și eu pe unde am văzut lumină.