| JockerStoica a întrebat:

Ce Parere aveti despre paralizia in timpul somnului?
Mie mise intampla de multe ori destul de des. Este ceva grav?
Voi ati avut vreodata paralizie in timpul somnului? Care sunt cauzele Paraliziei in timpul somnului?
Cum pot face sa nu mai am parte de paralizie in timpul somnului?
Va rog frumos sa imi raspundeti pentru ca nu mai suport!
Nu imi dati site-uri!
Vreau parerea voastra!
Va multumesc foarte mult dau funda uriasa! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fapt mereu suntem paralizati dar nu stim asta, creierul ne paralizeaza e aiurea cand esti constient si creierul a uitat sa opreasca paralizia si vezi cum e sa nu te poti misca mi s-a intamplat stiu cum e, nu avem ce face daca nu am fi paralizati organismul nu s-ar putea odihni

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu mi-am dat seama cand mi se intampla si incerc sa evit acele momente.
De regula mi se intampla cand eram destul de odihnita, insa nu ma trezeam. De asemenea, mi se intampla intotdeauna cand adormeam cu fata in sus. Asa ca, in momentul in care simteam chiar si foarte putin ca va urma un astfel de episod, ma intorceam pe o parte si nu se mai intampla nimic.
Iar daca totusi, aveam vreun episod, constientizam ca este vorba de paralizie in somn, stiam ca visez si ca tot ce vad sunt produse ale mintii, stiam ca nu pot sa mor sufocata pentru ca nu este nimic in realitate care sa ma sufoce, iar oamenii nu se sufoca din nimic si asteptam sa treaca ori schimbam visul.
Mi-a luat cativa ani buni pana am reusit sa trec peste chestia asta, insa acum nu mai ma afecteaza aproape deloc, pentru ca intotdeauna cand stiu ca urmeaza sa am vreun episod stiu cum sa il previn.

| petrescuionut a răspuns:

Uite si eu am avut de multe ori nu am puteam misca si realizam ca sunt treaz vezi ca asta-i de la tensiune visezi ceva urat si vr sa te trezesti si inima bate tare si tensiunea creste du-te la doctor sa nu ai ceva la inima eu nu am fost dar asta-i ceva de la stres