| anonim_4396 a întrebat:

Neataaa! laughing Am și eu o mare problemă cu piciorongul meu. Cred că vă mai duceți aminte când vă ziceam că acum o lună am suferit o entorsă la gleznă. Deja a trecut o săptămână și am intrat oficial în a doua și am impresia că n.o să.mi treacă niciodată durerea de picior atunci când o să alerg. Aseară când m.am dus în dormitor m.a înjunghiat piciorul foarte tare. Apoi mi.a trecut imediat pentru că mi.am dat cu gel. Doctorul mi-a zis să mă dau doar 5 zile cu acel gel, deși ieri era a 6a. Acesta mi-a zis că dacă tot nu.mi trece durerea după 2 săptămâni să mă duc la fizioterapie. Voi ce ziceți? Credeți că merită? O să-mi treacă durerea așa? Vreau să-mi răspundă doar cei care au făcut acest lucru, apropiații lor, cunoștințe, medici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai avut o entorsa, a trecut deja 2 saptamini, asa si in timpul asta cum ai avut piciorul, ai mers cu el, ai folosit acel picior sau a fost imobilizat, ori inca este imobilizat?

Cind ai entorsa ce spui, piciorul se imobilizeaza cam o luna de zile, deci nu trebuie sa misti acel picior o luna de zile.
Entorsa este intinderera unui ligament f tare, mai mult decat normal, cauza ce duce la o marire in lungime a lui.

Ca acel ligament sa se poata retrage, sa ajunga la lungimea lui normala, trebuie sa stea in repaos.
Durerea este prezenta pentru ca tu, cred, nu ai spus ce faci, dar cred ca misti acel picior, de aia te si doare.
La fizioterapie nu rezolvi nimic, iti pun aia gheata sau mai stiu eu ce tratamente termice, ce le poti face si tu acasa si cam aia e tot, faci si ei un ban cinstit.

Daca doctorul la care ai fost, a spus ca ai entorsa si nu tia imobilizat acel picior, ghips sau ceva atela, ala este pompier, nu doctor.
Eu am patit si stiu despre ce este vorba, dar te poti informa si tu pe net, daca stii la ce si unde sa te uiti.
A trecut deja o saptamana, pfff te va durea si mai mult, te poate durea mereu daca piciorul ala n-a fost imobilizat cum am zis sa il tii o luna nemiscat, doar asa ligamentul ala se va retrage, isi va reveni.

Ca idee, la un deget de la mina, daca intinzi ligamentul, trebuie sa imobilizezi acel deget 15 zile, gindeste ca este la un deget, la glezna e ditai ligamentu, trebuie sa il tii nemiScat o luna ca popa.Am avut un profesor la sport si a patit asta la scoala, a stat o luna cu el in ghips.

Eu atit iti spun, daca nu ai piciorul imobilizat, sa stea nemiscat, mergi la alt doctor, ala ce ai fost nu-i bun nici in bocanci.Asta daca vrei sa nu ai probleme.

Sa iti spun ce se intampla? Cind un ligament se intinde, cum am spius is matreste lungimea, volumul, de aia acolo vezi ca este umflat.
Ca ligamentul sa revina la normal trebuie repaos total, adica acel ligament sa nu il mai misti.Nu exista alte metode, decat sa nu il misti, el singur isi va reveni.
Daca tu continui sa misti acel picior ligamentul nu se retrage, nusi revine, pentru ca este folosit si tot este intis, poti ajunge in siuatia sa nusi mai revina deloc daca tu folosesti acel picior.

Poate nu ma crezi dar stiu f bine ce vorbesc.Fizioterapia nu te ajuta, nu are cu ce in cazul tau, durerea vine pentru ca tu tot intinzi acel ligament, asta daca il folosesti.

| relian a răspuns:

Ma uitai la intrebarea ce spui cu entorsa laughing pai zici ca s-a intamplat acu o luna, pfff naspa.Nu vreau sa te sperii, dar eu zic sa mergi undeva si sa pui piciorul ala in ghips, altfel bine nu o sa te vad, sau nu o sa fii.
Cum am spius nu vreau sa te sperii, iti spun ce am patit eu.Am cazut pe spate si am pus mina, mi-am dat 2 degete pe spate, sau rasucit dreacu le-a luat, sau umflat rau.
Ca un prost, am stat asa, unu care era mai putin si-a revenit, alantu, la revedere laughing eu am miscat mina tot timpul, ligamentul fiind f intins nu a mai avut timp sa isi revina la forma lui normala, asa ca la un deget la incheietura este mai uflat, iar daca fortez nitel doare.

Chestia e ca eu am stat ceva ani asa. Dupa am fost la doctor in RO la unu bun se zice, la un spital f buna, ala mi-a spus ca nu se mai poate face nimic.De fapt am fost la 2 doctori.

Acu am patit un mic accident, ca sa vezi chestie, tot la degetu ala laughing am dat cu apa in el cu power washer machine, cu masina aia ce speli masini daca stiic e zci cu presiune mare.Mia inrtat apa in calilare, in sf e alta poveste.

Am mers la doctor, bla bla a vazut ca este umflat, asta dupa cea trecut chestia asta cu apa, zice stai nsa ma uit, eu i-am explicat de ce este asa acolo degetu umflat.
Am povesti si mi-a zis ca se poate rrezolva sia cum, dar prin operatie.

Deci nu te sperii, iti spun cum sta treaba cu aceste ligamente.Ele cand is suprasolicitate se intind f mult isi maresc volumu si lungimea, normal ca dor apasa pe muschi sau pe nervi pe acolo si de aia doare.
Atita timp cit nu pui acel ligament in repaos no sa isi revina, pentru ca la glezna nu ai muschi mai deloc, is oase, daca era o zona mai bogat muscularizata, mergea muschii mai tin, mai ajuta.

Sa tii piciorul in repaos, nu poti dec it daca pui in ghips sau ceva atela din aia solida.
Tu ai mai incercat sa si alergi laughing hai ca esti tare de tot. Vrei sa alergi si sa fii ca si inainte? Baga picioru in ghips o luna, apoi o sa fii ca si noua.
Ca idee mie mi s-a spus ca degetul ar fi trebuie tinut cel putin 15 zile nemiscat sa isi revina.Deci pentru 1 deget 15 zile, la glezna ai ditai ligamentu.
Fa acum ceva cit se mai poate face, nu astepta sa treaca timpul, ala singur nu se reface daca misti picioru, deci vorbim aici de miscat f usor nu de alergat ce faci tu.
Doctorul la care ai fost este pompier, cauta altul, sau fa singura ce trebuie facut.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Piciorongul? tău necesită și o a II-a părere medicală. Dacă totuși prima se confirmă, atunci dimineața și seara Voltaren gel, pe timpul zilei fașă elastică, atenție la efort și răbdare! Viața noastră are nevoie de răbdare, timp în care să ne iubim și mai puțină alergare! Și mersul încet te duce tot acolo doar că timpul e mai lung, dar momentele sunt mai frumoase! Mai poți încerca băi calde cu sare grunjoasa. Numai bine!

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu există un răspuns clar. Și nu există un răspuns mai avizat decât răspunsul doctorului tău. Trebuie/ar fi trebuit sa porți fașă în jurul piciorului, în zona afectată, până se reface cât de cât articulația. Atenție că în funcție de probleme, articulațiile nu se repare 100%, adică nu o sa mai fie cum au fost înainte de accident.
Pot să-ți împărtășesc din problemele mele.
Eu la 14 ani am avut operații de menisc la ambii genunchi. Un accident cu cădere de la înălțime și ambii genunchi au sărit din articulații, fara fracturi de oase. La piciorul stâng nu am nici un fel de problemă. Piciorul drept însă sunt zile în care ma doare (nu in sensul de durere mare, mai mult o jenă locală); sa zic undeva a 3-4 zi când se mai schimba vremea. Dacă mă lovesc sau cad, sare imediat din articulatie, dar fără durere; e usor de pus la loc, fără să merg la doctor. Nu am probleme de mers, alergat, condus mașina, mers cu bicicleta, etc. Bine, nu pot dansa, dar acolo sunt eu antitalent.
Cel mai mult ajută mersul pe jos și încălțămintea sport. Dar sunt zile in care sar de rutina de mers pe jos. Spre exemplu ieri am fost in delegatie in 2 judete vecine si am condus mult. Daca astazi nu fac alergare si mult mers pe jos, o sa am probleme pe weekend. Acum nu știu dacă ai procedat bine începând alergările. Sper ca alegi moderat și nu te înscrii la olimpiadă. Cel mai important înainte de alergare și chiar și mers normal la distanță mai lungă, e să începi cu o mica încălzire. Adică faci câteva exerciții de mobilitate cu picioarul respectiv, mișcări in jurul articulației, un masaj local. Și gelul respectiv ajută. Să te dai cu el înainte.
Și mai mergi la doctor. Spune-i ca încă te doare.

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeCazan):

Eu am purtat până acum glezniera. Mi.a zis medicul să stau 2 săptămâni în repaus. Mi.a zis medicul să nu l mai caut. În cazul în care mă mai doare să mă duc direct la fizioterapie?

| relian a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Ce legatura are ruptura de menisc cu ligementele? Ea daca tine piciorul mobilizat acel ligament isi revine si o sa fie exact ca inainte, n-o sa mai simta nimic, nici no sa spuna vreopdata ca avut ceva.

Tu spui ca n-o sa mai fie ca inainte laughing asta din experienta ta, aia da, pentru ca tu ai rupt meniscurile, au fost eliminate parti din menisc, normal ca la tine n-o sa mai fie niciodata cum a fost inainte de accident.

Dar la ea o sa fie exact ca inainte de accident.Doctorul la care a mers este pompier, asta daca nu ia mobilizat piciorul.Ar putea sa nu mai fie ca inainte, daca misca piciorul mereu, acel ligament poate ramane asa intins, daca nu il pune in ghips sau ceva atela.

Sincer aia nu-s doctori, aia is pompieri, au gresit jobul sau cladirile laughing
Deci problema ei este la ligament nu la articulatie, nu la ce ai avut tu.Si tu ai fi putut sa fii mai ok daca erai in alta tara, adica una ceva mai buna ca RO.
Meniscurile se pot suda daca mergi atunci cand sau rupt.
Ai vazut fotbalistii? Unia fac operatie de menisc, apoi dupa 2 saptamani joaca fotbal, deci profesionisti nu alergare usoara.

| GeorgeCazan a răspuns:

Fizioterapie, da.
Ajută mult.

| Mitzupitzu a răspuns:

Mergi la fizioterapie.