| ioustina a întrebat:

Ce imi puteti spune despre virusul papiloma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu vrei sa te priocopsesti cu el, NU FACETI sex fara prezervativ! Plus ca nu dispare, ramane in organism, in faza latenta, si, cand ai o raceala nasoala, sau altceva, care-ti scade imunitatea, hopa! poate recidiva de numa`! Intelepciune si sanatate iti dorim!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte important este ca virusul papiloma determina pe langa verucile genitale (papiloame, condiloame, negi), este responsabil de peste 90% dintre cancerele de col uterin si de o mare parte dintre carcinoamele scuamoase de penis. Nu exista simptome ale infectiei cu HPV (infectia se transmite pe cale sexuala), prezenta sa poate fi suspectata la Papanikolaou, dar uneori nu se vede la acest test. Singura metoda sigura este fenotiparea virala care va preciza suplimentar si tulpina virala (daca e mai cancerigena sau mai putin cancerigena).

| monicaclaudia a răspuns:

Virusul Papiloma uman (HPV = Human Papilloma Virus) este cauza aparitiei verucilor (negi), inclusiv a celor genitale si poate determina modificari canceroase la nivelul cervixului uterin. HPV se transmite prin contactul direct.
Exista mai mult de 100 de tipuri de HPV.
Unele tipuri de HPV determina verucile genitale. La femei, anumite tipuri de HPV cresc riscul de cancer cervical. In unele cazuri, unicul semn al infectarii femei cu HPV este un rezultat anormal la testul Papanicolau.
Alte tipuri de HPV determina verucile comune, plantare (filiforme sau plate) si in rare cazuri veruci genitale. Aceste tipuri de veruci nu sunt canceroase.
Nu exista nici un fel de tratament care sa vindece (elimine) infectia cu HPV. In cele mai multe cazuri, verucile dispar fara tratament in aproximativ 2 ani. Cu toate acestea, tratamentul grabeste disparitia verucilor. Cu sau fara tratament, HPV ramane cantonat in organismul uman, astfel ca verucile pot reaparea
http://www.sfatulmedicului.ro/......PV_295.htm
http://dictionar.romedic.ro/virusul-papilloma-uman

| Lory_2572 a răspuns:

Virusul Papiloma uman (HPV = Human Papilloma Virus) este cauza aparitiei verucilor (negi), inclusiv a celor genitale si poate determina modificari canceroase la nivelul cervixului uterin. HPV se transmite prin contactul direct.
Exista mai mult de 100 de tipuri de HPV.
Unele tipuri de HPV determina verucile genitale. La femei, anumite tipuri de HPV cresc riscul de cancer cervical. In unele cazuri, unicul semn al infectarii femei cu HPV este un rezultat anormal la testul Papanicolau.
Alte tipuri de HPV determina verucile comune, plantare (filiforme sau plate) si in rare cazuri veruci genitale. Aceste tipuri de veruci nu sunt canceroase.
Nu exista nici un fel de tratament care sa vindece (elimine) infectia cu HPV. In cele mai multe cazuri, verucile dispar fara tratament in aproximativ 2 ani. Cu toate acestea, tratamentul grabeste disparitia verucilor. Cu sau fara tratament, HPV ramane cantonat in organismul uman, astfel ca verucile pot reaparea