| anonim_4396 a întrebat:

Negii pot provoca cancer de piele? Am cativa negi pe mana si acum ceva luni am bagat cutitul in 2, dar n am reusit sa i scot, doar a iesit ceva alb din ei. Acum mi se mai fac albi uneori. E vreun pericol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Nu faci cancer de piele, negii sunt provocați de un virus. Nu trebuia să bagi cuțitul în ei. Nu e ok să agresezi aiurea pielea și mai ales leziunile și problemele care apar la nivelul ei.
Hai să-ți explic cum să ți-i scoți simplu, natural, fără durere și semne și fără produse scumpe, complicate și toxice.
Ce îți voi explica am făcut eu când am avut vreo 3 negi pe mână (de atunci nici nu mi-au mai apărut alții, nici nu mi-au reapărut cei de care am scăpat și nici semne nu am de la ei).
În fiecare seară înainte de culcare puneam pe negi o bucată de ceapă puțin strivită ca să iasă sucul din ea și să acționeze pe neg, apoi acopeream foarte bine cu un pic de tifon și o bucată de leucoplast. Poți să acoperi cu un plasture dacă ai plasturi mai mari, important e ca bucata aceea de ceapă să rămână la locul ei peste noapte. Dimineața scoteam leucoplastul și îmi vedeam de treburi fără să mă gândesc la negi sau să le fac ceva special. Seara reaplicam ceapă și tot așa timp de cam 2-3 săptămâni până când pielea s-a înmuiat și negii au "murit" sufocați laughing și au ieșit cu totul, lăsând pielea sănătoasă. În primele 2 seri am aplicat usturoi, dar e greu să-l ții pe piele mai ales dacă ai pielea sensibilă pentru că se înroșește și te ustură. Eventual le poți alterna, o noapte usturoi, 2-3 nopți ceapă și tot așa.
Eu am scăpat super-ușor de negi cu metoda asta, iar colega mea de bancă care a folosit tot felul de soluții din farmacie nu a reușit să scape de ei. Iar dacă se estompau un pic, era o chestiune de cîteva săptămâni până reapăreau.
Spor la treabă! Important e să fii consecvent și să aplici în fiecare seară "tratamentul". Ai să vezi că dă rezultate!

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

De ce naiba ti-ai bagat cutitul? Cum rahat...

| CuriousStuff a răspuns:

E foarte periculos si ai facut un lucru care ar putea avea consecinte foarte grave. Du-te la un dermatolog sa se uite la "opera" ta, si pana nu termini medicina nu mai incerca sa te tratezi de chestii de care nu ai habar.