| anonim_4396 a întrebat:

eu am pe mana foarte multi negi, problema e ca nu stiu sigur daca sunt negi. Intr-o seara ma enervasem tare pe ei pentru ca ieseau in evidenta, am asteptat doi ani si n-au trecut. am bagat cutitul in doi dintre negi si practic am scos un fel de praf alb, nu stiu cum sa le zic, negii nu s-au inmultit, dar ce am observat e ca pe cei doi care i-am "ranit" sunt niste dungi albe ( ca si cum ar fi praful ala).Ce sa le fac? Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa-ti tii mainile in apa calda, timp de 20-30 minute. Dupa ce se inmoaie, incearca sa le indepartezi cu grija, frecandu-le usor cu o piatra de burete. Nu forta dintr-odata, trebuie inmuiat de mai multe ori pana se indeparteaza cu totul.
Dupa ce le-ai curatit, dai pe urma cu zeama portocalie de la tulpina "buruianului" rostopasca.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu te mai "juca" cu ei ca o sa se imprastie peste tot. Culege niste rostopasca si lichidul ala galben care iese din tulpina atunci cand rupi planta pune-l pe fiecare neg. Fa asta de 2-3 ori pe zi timp de o saptamana-doua si o sa scpai de toti negii.