| anonim_4396 a întrebat:

Eu am niste negi pe mana,(de fapt nu stiu daca sunt negi ) acum cateva luni am rupt cu cutitul un neg, si a iesit o albeata,ceva de genul ( nu mi-a dat sangele) Acum vad ca tot la fel arata, numai ca are niste punctulete albe, aceeasi chestie care am scos-o din el cand am bagat cutitul. Pot face vreo boala ceva? ii am de 2 ani si tot n-au trecut, ies in evidenta si ma enerveaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Rade coaja de la o lamaie in cana sau in borcan si pune otet peste, cat sa acopere coaja.Acopera cana cu ceva si lasa acolo 10 zile. Dupa, "scobeste" putin la neg, pune zeama de aia cu coaja si bandajeaza cu ceva.Lasa cateva ore, apoi lasa 1 ora sa respire pielea si repeta procedura.Eu asa am scapat de negi. Aveam si eu pe mana si ma enervau foarte tare. Eu am facut asta acum vreo 6-7 ani si nici acum nu mi-au reaparut.Bafta.Sper sa mearga si la tine.

| FemeiaPisică a răspuns:

Eu am avut veruci plantare mai bine de 5 ani și apoi mi-au apărut pe mâini. Nu le mai rupe deoarece o să se înmulțească, crede-mă. Eu am avut în talpă una, am scopit-o și s-au extins pe ambele picioare și apoi pe mâini. Verucile de pe picioare aveau între 0, 5-2 cm. Aveam o verucă pe tot degetul mic din cauză că am scobit una din talpă și mă lovisem de mi-a dat sângele. Am folosit rostopască, duofilm, căței de usturoi, creme și nu a mers nimic.

Am scăpat în maxim o săptămână de toți negii cu un plasture special pentru negi. Costă 5-9 lei la farmacie. Din acesta am folosit și îți recomand cu încredere:
http://efarma.allshops.ro/......hiffa.html

Sunt rotunde cu niște benzi pentru prindere, în interior au ceva solid de culoare portocalie. După ce faci baie și pielea este curată, aplici plasturele și îl schimbi la următorul duș. Ustură la început, dar apoi îți cade negul singur!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci un banut mic din propolis si il aplici cu un plasture, il schimbi la cateva zile.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca sunt negi (veruci) nu le mai rupe. Pune doar rostopasca acolo cat de des poti si o sa treaca cu siguranta. Rostopasca o gasesti pe orice margine de drum. Cand o rupi iese din ea un lichid galbui, ala il pui exact pe neg. De cateva ori pe zi si in cam o saptamana ar trebui sa-ti dispara. Si nu iti cumpara de la farmacii naturiste pentru ca nu sunt asa concentrate ca cele proaspete pe care le poti culege tu.
Rostopasca:
http://2.bp.blogspot.com/......opasca.jpg
http://caplimpede.ro/wp-content/uploads/2015/03/rostopasca.jpg