| anonim_4396 a întrebat:

Negii pot provoca cancer de piele? Am 3 negi pe mana dreapta... acum ceva luni am bagat cutitul in 2, dar n am reusit sa i scot, doar a iesit ceva alb din ei. Acum mi se mai fac albi uneori. E vreun pericol? Tin sa mentionez ca nu a curs sange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji. Negii nu sunt altceva decat piele moarta. Uite o metoda cum poti scapa de ei :

Iti cumperi de la farmacie o cutie de plasturi URGO, pentru indepartarea negilor. Seara dupa ce faci dus, si negii ti s-au mai inmuiat de la apa, ii stergi de apa, si cat timp sunt inca inmuiati, sau cat timp ai inca pielea "zbarcita" din cauza apei, aplici acel plasture, cu partea verde, fix pe neg, si stai 3 zile cu acel plasture, sau daca nu poti, il indepartezi seara inainte de a face dus, iar apoi dupa ce faci dus, pui alt plasture exact la fel ca cel precedent, dupa ce trec cele 3 zile, rogi pe cineva sa te ajute sa ii tai, o sa curga putin sange, dar sa nu te sperii, o sa dureze ceva pana se vindeca, si s-ar putea sa mai apara peste cateva saptamani la loc, dar daca repeti iar aceeasi procedura, poti scapa de ei definitiv. Apropo, dupa ce vei indeparta plasturele acela seara, vei observa ca in dreptul unde a fost aplicata substanta aceea verde, vei observa ca pielea este foarte alba, sa nu te sperii, este ceva normal.
Ca sa nu iti mai apara negii, trebuie totusi sa cureti bine zona in care au fost, de aceea trebuie sa ceri ajutorul cuiva, dar incearca sa nu iti faci rana.
Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Mayhem666):

Negii nu sunt piele moarta, se formeza din cauza unui virus numit HPV. Si daca umblii la ei fara sa stii ce faci se imprastie peste tot si te umpli de negi. Nu tai niciodata un neg, se trateaza extrem de usor cu rostopasca proaspat culeasa.
Sper ca nu te superi ca te-am corectat.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu ma supar ca m-ai corectat, dar am fost la dermatolog pentru o astfel de problema, pentru ca si eu am avut-o, si asa mi-a spus dermatologul, si dermatologul stie ce spune, asa ca stiu ca am dreptate cu ceea ce am spus.
In plus am scapat de 5 negi, cu aceasta metoda pe care am spus-o mai sus.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Mayhem666):

Si eu sunt la facultatea de medicina si am facut un semestru de dermatologie. Cand e vorba despre negi care chiar sunt negi e cum am spus eu, poti sa cauti si pe net.
Plasturii aia chiar sunt pentru bataturi, tu nu aveai acolo 5 negi, aveai 5 bataturi, lucruri complet diferite.

Aici e problema, ca Opel al nostru cu siguranta si-a pus diagnosticul singur, si nu avem de unde sa stim daca chiar are negi sau sunt bataturi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Tu iti spui parerea ta, eu o spun pe a mea, el decide pe care o asculta, si tot el decide cum doreste sa scape de ei, nu are rost sa ne certam, pentru ca cearta noastra nu o sa il ajute cu nimic.
Oricum plasturii aia m-au ajutat sa scap de ei, si erau negi nu bataturi.
Stiu sa fac diferenta dintre un neg si o batatura.

| CuriousStuff a răspuns:

Deja ai uitat raspunsul de data trecuta? Ai mai pus intrebarea asta si ti s-a raspuns foarte fain.

| Clorox a răspuns:

Nu ai nimic happy

| asperger3 a răspuns:

Incearca duofilm. arde negii. si sfat NU da in zone sensibile gen ochi cu duofilm.(am avut si eu unul pe degetul mijlociu)

| dragonmagd a răspuns:

Și eu am avut negi, nu te mai chinui cu băgatul cuțitului, există fel de fel de medicamente fără prescripție medicală cu care poți să-i ataci, dacă vrei naturist unge-te cu zeamă de rostopască.