| anonim_4396 a întrebat:

Niste metode de imbunatatire a memoriei(pastile,exercitii, alimentatie etc.)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Pastilele pot sa te ajute cate putin dar o sa te conditineze sa nu ami reti nimic fara ele.

Cel mai bun mod de a iti antrena memoria este ca si cu muschii. memorand zilnic cate ceva o sa se perfectioneze in timp. Este un proces de durata dar in timp se vor vedea rezultatele. Alimentatia si exercitiile nu vor face decat sa faciliteze procesul. happy

| zilog a răspuns:

Invata o limba straina

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Fratele meu stie sa scrie si sa vorebeasca cursiv si sa traduca din
in engleza franceza RUSA BULGARA SÂRBĂ GERMANA ukraieniana si acum invata limba zulu doar ca sa isi dezvolte creierul pentru ca spune el ca daca lasi creierul ne folosit el o sa se strice si atunci cand o sa ai nevoie sa te ajute la ceva complicat nu o sa vrea sa munceasca pentru ca s-a invatat asa lenș

| brokxy a răspuns (pentru zilog):

Cred ca al meu e deja stricat laughing laughing

| kb9 a răspuns (pentru zilog):

Las-o pe cunoscatoare tuturor limbilor existente, daca vrei sa fii concentrat pe scurt timp(5-6 ore, depinde de organism - in astea 5-6 ore creierul tau o sa fie atat de activ ca o sa iti memorezi fiecare pas), iti recomand sa consumi energinante, Monster are cea mai mare doza de cofeina, deci ajuta cel mai mult, vezi sa nu consumi prea mult pentru ca in doze mari are efecte secundare si daca consumi mult, s-ar putea ca dupa alea 6 ore sa obosesti extrem de rapid.
A si... daca inveti limbi straine iti ocupi memoria(si timpul) cu lucruri inutile pe care n-o sa le folosesti (chiar daca engleza poate fi utila), totusi, daca stii sa zici **** in 10 limbi, n-o sa iti imbunatatesti memoria, ar fi okey daca ai exersa cu invatatul poeziilor pe derost si daca ai consuma alimente precum pestele, ce cica imbunatatesc miraculos capacitatea de a memora.

| zilog a răspuns (pentru brokxy):

SCOALA ROMÂNEASCA NE FACE SĂ NE SIMȚIM CA NIȘTE HANDICAPAȚI RETARZI INCAPABILI AR TREBUI SĂ DĂM MINISTERUL ÎNVĂȚĂMÂNTULUI În judecată să îi cerem despăgubire pentru ca ne-a torturat umilit amenițat cu 3 și 4 că nu suntem buni de nimic.
Eu eram gata gata sa rămân repetent in mai mulți ani la matermatică
ȘI Am ajuns sa vand cetrale telefonice de milioane de euro
am ajuns a vand softuri pentru standardizarea in leasing-ul bancar
am facut securitaea unei fabrici de armament sute de camere usi alarme
am facut modernizarea sistemului vamal prin 2007
am avut 250 magazine depozitul calculatoare
peste care eram coordonator activitati service
am angajat vreo 250 de oameni care dadeau testul practic cu mine.
am avut firma in elvetia
am avut firma in Grecia
am avut firma in america
acum am dscoperit ca este mai bine sa fii angajat pentru ca e mai putin stres.
dar as putea spune ca repetentul de mine din punctul de vedere al invatamantului romanesc
am reusit tot anul 2009 sa castig 300 euro infiecare zi salariu de la o frima din America Delta Electronic care dadeau pe mana mea spre a repara eu UPS-uri si invertoare de mare capacitate care costau minim 1 milion de euro!
Așa că invățământul românesc minte oamenii că nu sunt buni de nimic îi umileste cu note de 2 3 4 la matematica
în loc să le spună adevărul ca nu trebuie nimanui niciodata matematica nici sa ajunga aviator nici sa ajunga inginer care chiar face reparatia HDD-urilor in scopul recuperarilor de date
nici ca sa organizeze targuri de tehnologie bancara si sa vanda softuri de stadnardizare in leasing-ul bancar.
nu iti trebuie matematica dar ei te mint pentru ca nu stiu care este interesul lor sa bage in oameni lomba latina sau limba matematica pe care nu am inteles-o niciodata
dar totusi am facut foarte multe lucrur in viata acesta despre care multi spun ca ai nevoie de matematica
de exemplu securitatea a vreo 3 ambasade, securitatea 1 consulat, securitatea 1 fabrica de armament si multe lucruri despre care nu imi aduc aminte acum
asa fara matematica

COPII SPUNETILE PROFESORILOR DE MATEMATICA SA VA INVETE DOAR MATEMATICA REALA
CU METRI LITRI UNGHIURI GRADE CENTIMETRI Kilograme temperaturi... lucruri din astea normale care le gasesti in viata normala.
cand incep sa bata campii cu matematici paranoice luati-va cu tupeu de ei si psunetii ca ii dati in judecata pentru tortura!

| Goete a răspuns (pentru zilog):

Mama ta stie ca ai o problema?
Poate te ia de mana si te duce l psiholog, sa iti depasesti problemele din copilarie care ti-au creat atata durere si te-au facut atat de inventiv

| zilog a răspuns:

La mine a venit un psihiatru care este iesit la pensie de 4 ani dar el inca mai profeseaza la policlinica titan
sa invete electronica
pentru ca mi-a spus ca el o sa inebuneasca daca nu o sa isi mai foloseasca creierul atunci cand o sa iasa la pensie
cand o sa isi intrerupa activitatea
asa ca el considera ca electronica este un lucru atat de complex si interesant in cat iti poate tine mintea treaza

| zilog a răspuns:

Daca crei sa mănânci ceva să îți crească potența intelectuală bine înteles! acum e timpul mergi si ia mieji dinăștia proaspeți de nuca care au pielița aceea galbenă pe ei puțin amară și mănâncăi cu tot cu pielița respectivă cu miez de pâine neapărat spicu și puțină sare fină de mare e mai gustoasă
mai ia si o cană de must tulburel ca acum e vremea lui
doua cani de turburel
trei căni de tulbulel
mai mănâncă niște struguri din românia de la țărani adevărați hamburg ceasla otonel și mestecă și câțiva sâmburi în măsela
mai mănâncă acum mieji de floarea soarelui dinăștia proapseți de anul acesta la are nu s-a uscat invelisul aceia umezi proaspeți pe care tu să îi iei cu mâna ta direct din floarea respectivă
poți să cauti și bere artizanala făcuta în Romania cu drojdie de bere și poți să mănânci puțină drojdie de bere sau o pastila de zinc ce iti place mai mult.
si cam gata ca o sa vina tot felul de paranoici care o sa te puna sa manci viermi din china sau radacni cu tenia ebola antrax sau tot felul de ciudățenii gen ginseng tonic sau ate aberatii din china, corpul tau este adaptat pentru substatele chimice de pe meleagurile astea.
SI NU TE MAI SPALA PE DINTI CU PASTA AIA DE DINTI PENTRU CA NU AI CITIT PE EA CE SCRIE! DE CE NU CITESTI CE BAGI IN GURA! conține flor! cauta cat de mult te prosteste o picatura mica de flor,
pune sare pe deget si spalate pe dinti cu sare grunjoasa sau cauta pasta de dinti fara flor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nucile sunt foarte eficiente. ca pastile bilobil am vazut ca sunt eficiente

| Cksihja a răspuns:

Dacă vrei să-ți îmbunătățești memoria trebuie să faci următoarele lucruri: vorbește, citește, aleargă, fă calcule în gând și scrie undeva orice ți se pare interesant. Nu trebuie să citești o carte groasă și grea poți citi ce-ți place dar sportul e foarte importat deoarece nu îți antrenezi doar mușchii îți antrenezi și creierul. Ar cam mai fi ceva sarcini multiple atunci când înveți fă ceva neobișnuit cum ar fi butonatul pixului o să fie mai ușor să-ți aduci aminte la test când vei face fix același lucru.

| kb9 a răspuns:

Da hai ma serios? si unchi-miu e Bill Gates, sunt co-CEO-ul Microsoft, mama s-a ***** cu directorul SpaceX, hai sa dam Minecraft-ul in judecata ca nu doneaza Gold si Cooked Fish copiilor saraci.
sa-ti mai zic ca detin 3 companii de jocuri? ne....nu-ti mai spun, doar ca detin Ubisoft, Rockstar si Valve.
a si... tata, e primar general in Bucuresti si imi aduce cate un bmw pe luna, clar, asta dupa ce construieste scoli si investeste intr-un viitor mai bun.