| MyNameisEduard a întrebat:

Niște metode pentru a adormi rapid? M-am săturat sa stau o oră, poate chiar două până adorm și din cauza asta mă trezesc obosit când trebuie sa merg la școală...
Dau Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Allemando a răspuns:

Salve!
În primul și primul rând, nu te mai uita la ecrane cu cel puțin o oră înainte să dormi. Este demonstrat științific că televizorul/calculatorul/telefonul sporesc starea de concentrare și de focusare a creierului, care se risipește mai greu. Asta împiedică somnul.
În al doilea rând, nu te mai concentra să adormi. Creierul rămâne activ, concentrându-te să adormi. Gândește-te la ceva, imaginează-ți ceva, contemplează ziua ce a trecut, gândește-te la cea de mâine (dacă nu ai ceva stresant în ziua următoare). Poți să asculți o poveste sau ceva, știu că sună ciudat, dar ajută. Un discurs sau ceva, dar să nu fie foarte "activ". Poate fi comentarea unei cărți sau a unui film, ceva audio oricum. Imaginează-ți tu o poveste. Așa, tu te detașezi și vei putea adormi.
Sper că ți-am fost de folos!

| MyNameisEduard explică (pentru Allemando):

În ultimele zile am adormit rapid, cand adorm greu este din cauză că nu ma pot opri din gândit si creierul nu se poate odihni(cred ca asta e cauza)

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți zic ce am mai recomandat și mi s-a zis că a funcționat: închizi telefon / computer / orice alt ecran cu o oră înainte de culcare, îți faci un ceai de tei și citești o carte.

| SharpEagle a răspuns:

Am si un raspuns elaborat, dar mai intai cel simplu: lasa cola, cafea dupa 6 seara, lasa tableta, telefon laptop dupa 21, stai pe lumina mai difuza dupa 22 si fa lucruri care sa nu te agite, sa nu-ti creasca pulsul, tensiunea.

| natur a răspuns:

Nu bea energizante, cafea sau ceaiuri ce contin cafeina dupa masa si seara. Ajuta in schimb ceaiul de tei. Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/......rimate-974