| lolium a întrebat:

Niste pareri despre diane 35? mi le-a prescris doctorul dar dupa cate am citit despre ele imi este frica sa le iau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IonutBlogger a răspuns:

Daca Dl. Doctor iti spune sa le ei, iale, n-are de sa-ti fie frica.

| ELmirabell a răspuns:

Draga lolium,
de ce nu ai intrebat medicul despre el daca iti era teama? Orice medicament are riscuri iar in cazul "Dianei" lista este lunga. Dar rostul conteaza si presupun ca medicul stie ce a prescris cu atat mai mult cu cat cu Diane 35 nu se obtine doar un efect anticonceptional ci si un efect antiandrogen. Deci sunt 2 sau 3 solutii:
1. Ori iti este teama si nu il iei.
2. Ori il iei si iti asumi si riscurile.
3. Ori renunti la el, dar te protejezi cu prezervativ sau altceva, in acelasi timp combati efectele de androgenizare prin alte medicamente, dar tot cam acolo ajungi. Acetatul de ciproterona se combina cu un estrogen.
Aceasta este doar o parere. Mergi la medic si intreaba despre variante. Spune-ti temerile deschis in discutia cu medicul tau. Mult succes!