| Dami1520 a întrebat:

Mi-a iesit TSH 4.33 si prolactina 1770 iar doctorul endocrinolog mi-a prescris Euthyrox de 25. Eu am si niste fibroadenoame mamare de ceva timp. Dr. mi-a zis ca este în regula sa iau tratamentul, insa citind acum pe net mai multe pareri, euthyrox se ia cand ai Tsh mare. Maxima e de 4.2 si eu am 4, 3 nu cu mult peste. Nu știu daca sa continui tratamentul cu aceasta pastila sau nu, de frica sa nu patesc alte lucruri. Cine ma poate sfătui? Dau funda! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MoofieCake a răspuns:

Ceri sfatul de la niste persoane care putin probabil ca au studii in domeniu?
Valoarea maxima depinde in functie de laborator, nu toate laboratoarele au valori fixe pentru ca nu exista un standard.
Levotiroxina te administreaza doar celor cu probleme endrocrine, daca esti sanatoasa nu ai nevoie de asa ceva doar pe baza unui tsh care este influentat de anotimp si probleme emotionale.
La fel si cu anticorpii de glanda, pot iesi negativ si tu sa ai probleme.
Cere o a doua opinie si daca ai posibilitatea repeta tsh dimineata fara sa iei pastila.