| AvalohAlyn a întrebat:

Nu am avut niciodata cosuri sau acneea aia adolescentina..mai aparea 2-3 dar nesemnificative, care sunt sansele sa mai apara acum dupa ce practic cam a trecut adolescenta?
Desi la mintea mea as putea zice ca am ramas tot un adolescentlaughing
Voi mai avea oare vreodata cosuri multe pentru ca am vazut la altii ca le este fata plina?
Ce sa fac ca sa previn asta? Mereu am avut o fata fina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ioanaKevlar a răspuns:

Nici eu n-am avut probleme. M-a lovit acneea undeva pe la 23 de ani. Uneori cosurile apar ca reactie la ceva din organism (dereglari hormonale de exemplu, sau stres), alteori pot aparea din cauza poluarii, a prafului din aer s.a.m.d. Singurul mod prin care poti sa previ aceste probleme este sa ai grija de tenul tau si sa mananci sanatos (da, exista alimente care pot mari secretia de sebum, deci te poti alege cu cosuri). Eventual, te poti spala o data pe zi cu un gel de spalare a tenului. Asta te ajuta sa scapi de impuritatile pe care tenul le strange de prin aer pe parcursul zilei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, n-am avut niciodata prea multe. Am avut unul, doua, ocazional.
Sanse sunt oricand sa apara, din cauza dereglarilor hormonale in mare parte sau evident, te poti trezi cu unele infectii, care pot cauza acnee precum stafilococul auriu.
Daca nu ai avut cosuri pana acum, sansele sa iti apara dupa sunt minime. Dar daca vrei sa fii precaut, curata-ti tenul si daca ai vreun cos incearca sa nu il deschizi. Si daca totusi de mananca, inceraca sa il acoperi cu ceva, un leucoplast pentru a evita infectarea lui cu altceva.

| Holy2010 a răspuns:

Un stil de viata sanatos si o igiena locala corespunzatoare.
Dar daca nu ti-e dat sa ai acnee nu vei avea nici daca te tavalesti in noroi toata ziua happy