| Miuletz a întrebat:

De cativa ani (vreo 5?) am probleme cu acneea, si m-am gandit ca e pubertatea (a inceput cand aveam 11 ani, am 16 acum).
Pana la urma, obrazul stang mi-a trecut, au ramas 2-3 semne (erau mai multe deci trec si alea), dar dreptul e destul de rau (cam singura regiune in care mai am, in rest imi apar odata la cateva luni unul pe nas sau ceva, deci ceva normal). Azi cand ma spalam pe fata s-a spart unul, si nu mi le storc, dar am apasat pe el, si a curs foarte mult puroi, era destul de lichid, si practic e o regiune mai umflata putin de 4-5 cm. S-ar putea sa fie un cyst (nu mai stiu cum era in romana)? Si poate de asta nici nu prea trece? Ce ar trebui sa fac in cazul asta? Vreau sa precizez ca am fost la 2 dermatologi si doar s-a uitat putin la fata mea si mi-au recomandat niste creme/ un tratament cu antibiotice. Daca m-as duce si le-as zice ca poate nu sunt doar cosuri s-ar schimba ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Probabil ca este pubertatea, si eu am fost la dermatolog, am facut analize la laborator, mi-a fost recomandat in total tratament de peste 1500 de lei, insa fara rezultat, sau cu rezultate foarte slabe. Pe la 12 ani mie mi-au aparut, acum am 18 si inca am, dar la fel ca la tine, au scazut, si probabil ca odata cu maturizarea completa vor trece de tot.

| Miuletz explică (pentru Alexul99):

Sper, cred ca e mai ok fata de inceput din moment ce un obraz nu mai are cosuri, nu prea inteleg de ce unul are si unul nu are totusi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca o pasta de bicarbonat de sodiu alimentar si miere de albine.Amesteci o lingurita de bicarbonat cu o lingurota de miere de albine, un pic de apa... aplici pe fata si lasi vreo 20 minute, clatesti bine dupa aceea.Incearca asta zi de zi si poate te va ajuta.Multa sanatate iti doresc.

| Hexiled a răspuns:

Si eu am avut tot felul de cosuri, unele "normale", altele ca o biluță mica, altele mari si rosi, umflate, erau mari si umflate inainte sa se coaca, cred ca ai unul din asta