| mylifeisforyou a întrebat:

Nu am menstruatia regulata..imi vine la 37-40 de zile, dar mi-a intarzaiat cam mult am 46 de zile si inca nu au aparut problemele..Am facut sex, dar protejat si niciodata nu si-a dat drumul in mine..am avut foarte mare grija.Problema este ca am dureri premenstruale groaznice de spate si burta de vreo 3-4 zile..Acum o saptamana si ceva am fost la piscina..era apa putin cam rece..Sa fi racit? Am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. Poate fi si stresul de vina? Fundapuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bitihacy a răspuns:

Daca ai simptomele, stai linistita ca o sa-ti vina. Probabil stresul e de vina.Problema ta este faptul ca e foarte neregulata. Daca vrei, du-te la un ginecolog si cere-i sa-ti dea anticonceptionale sau poti merge tu la farmacie, sa ceri unele slabe. Am avut aceeasi problema, dar am fost la medic si el mi-a dat pastilele. Ma ajuta enorm si nu mai stau cu frica-n san.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la doctor! Fa-ti un control nu e normal la 18 ani sa iti vina atat de neregulat ciclul! spune parintilor, du-te ce mai stai... aolo. Motive sunt multe, regimuri, lipsa de calciu, de vitamine, nu bei suficienta apa, mananci aiurea in tramvai, raceala, chisturi, du-te la medic de urgenta numai sta asa...

| Abibina a răspuns:

Uite care-i faza, depinde si de cati ani ai. Si eu eram foarte ingrijorata, dar apoi am realizat ca asa e organismul meu. Nu s-a regulat nici acum. Mie nu mi-a mai venit ciclul din decembrie iar asta nu e o problema. Si la cum vad ca esti de speriata, sigur ai sub 18 ani si ai tai nu stiu ce faci. Eu zic sa stai linistita, ca nici eu nu am patit nimic si sunt in aceeasi situatie.

| mylifeisforyou explică (pentru Abibina):

Am aproape 18..nu nu sunt foarte speriata. exista destule metode pentru ceea ce nu ne dorim..multumesc de raspuns:*