| fabiola a întrebat:

Nu ca as avea ceva impotriva vaccinului contra virusului gripal AH1N1, dar ma intreb pentru persoanele tinere, sanatoase, nu este mai bine sa lasam organismul sa lupte, sa -si creeze propii anticorpi, sa consumam acele alimente care ajuta organismul sa lupte singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Depinde de la organism la organism. Sunt unii care pot lupta cu boala dar unii nu pot. Si uneori, persoane care dau impresia ca pot cedeaza. E mult mai sigur sa ne vaccinam. Este foarte bine daca ne invatam organismul fara tot felul de medicamente. Dar totusi trebuie sa fim atenti si sa mergem in mod regulat la medic in situatia aceasta.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca alte persoane tinere, perfect sanatoase si fara alte probleme au lasat organismul sa lupte impotriva bolii si au pierdut batalia, murind. Mortalitatea acestei boli este foarte mare (de cam 1%), ceea ce este imens pentru o boala care se transmite cu usurinta, prin tuse sau stranut.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

String, e simplu, la aproape 7000 de cazuri in Romania avem peste 70 de decese. Studiul e foarte serios, nu e o exagerare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Culmea, String, stiu cate cazuri au fost confirmate si cati au murit. Si datele mele sunt reale. Nu luate de pe net, ca ale tale si neverificate, ci luate din realitate.

Abh
| Abh a răspuns:

Cei mai afectati de gripa porcina sunt oamenii cu varste cuprinse intre 35 si 50 de ani., cu boli asociate, dar si oameni sanatosi.Nu ati observat cati oameni tineri au murit deja, oameni care nu se stiau cu boli cronice?

| fabiola explică:

Eu stiu ca daca iau pentru tratarea unei boli un antibiotic foarte puternic, dupa un timp organismul meu nu mai raspunde la un antibiotic mai slab.De la aceasta idee mi-am pus aceasta intrebare!

| Bacemi a răspuns:

Depinde de la organism la organism . Sunt unii care pot lupta cu boala dar unii nu pot . Si uneori , persoane care dau impresia ca pot cedeaza . E mult mai sigur sa ne vaccinam . Este foarte bine daca ne invatam organismul fara tot felul de medicamente .Dar totusi trebuie sa fim atenti si sa mergem in mod regulat la medic in situatia aceasta .

| costymaximus a răspuns:

Organismul uman este complex si poate reactiona singur la factori externi.Trebuie doar lasat in pace sa lucreze

| string a răspuns:

Corpul nostru ARE DEJA anticorpi pentru A/H1N1, adica cei care nu s-au vaccinat si au facut in timp, tot felul de gripe sezoniere sau infectii cu virusi similari gripei.
Exista un studiu publicat prin octombrie 2009 care arata exact acest lucru: oamenii au anticorpi si la A/H1N1 si unii au si la H5N1.
Etse vorba despre imunitatea heterosubtipica. Exista portiuni din componentele virusilor care sunt comune de la un virus la altul. Si corpul invata, daca este hranit cum trebuie.

| string a răspuns:

@brigaela
Pe ce te bazezi cand spui de mortalitate 1%? De unde provin informatiile, datele, din ce studii?

| string a răspuns:

@brigaela
Ai idee cate cazuri sunt confirmate din cele aproape 7000 TRAMBITATE si cu ce anume s-a lucrat la testare?
Si cate cazuri dintre bolnavi sau decedati aveau deja anticorpi la A/H1N1 California 2009 CU MULT INAINTE de a prezenta simptome de ceea ce a fost catalogat ca gripa care le-a creat probleme? Cati dintre cei care s-au imbolnavit erau persoane vaccinate anual antigripal? (vezi studiul canadienilor facut pe cca 12 MILIOANE de persoane si care arata ca vaccinarea contragripei sezoniere dubleaza sansele de a face gripa noua). Care a fost cauza reala a decesului?
Daca te uiti la documentatia pentru Pandemrix o sa vezi ca la testarea de la inceperea amaratului de studiu pe care s-a dat autorizatia pentru vaccin aproximativ 40% dintre voluntari ERAU DEJA seropozitivi la A/H1N1 California 2009 si asta IN VARA lui 2009!
Prezenta virusului nu implica si cauzalitatea legata de decese. Intr-un studiu de acum cativa ani http://www.bmj.com/cgi/content/full/331/7529/1412 : " conform NCHS – Centrului National de Statistica de Sanatate al CDC (SUA) "gripa si pneumonia" au luat 62 034 de vieti in 2001— din care 61 777 au fost din cauza pneumoniei si 257 din cauza gripei, dar numai in 18 cazuri a fost identificat in mod sigur virusul. Intre 1979 si 2002, datele NCHS arata o medie de 1348 de deceze pe an din cauza gripei (interval intre 257 si 3006)."
Dar nu sunt penumonii virale ci secundare. Este DOAR O POLITICA DE PR asocierea penumoniilor secundare cu gripa.
Si dupa medicatia antiacida apare o crestere a numarului de pneumonii (http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/292/16/1955) dar nimeni nu a combinat cifrele. inca :) Si vaccinul Rotarix creste semnificativ numarul de pneumonii etc etc. DE ce? Pentru ca este deja cunoscut ca vaccinurile provoaca imunosupresie!
Eu stiu vreo 50 de cazuri de persoane care au fost „contorizate" ca fiind bolnavi cu A/H1N1 si nu au fost testati, ba au fost trimisi acasa dupa ce au stat cateva ore la institut, asteptand minunata testare.
Chiar sa crezi tot ce se spune, ca medic, fara rapoarte si dovezi, este ciudat. Sau suntem ca in SUA, unde toate cazurile erau anuntate ca fiind A/H1N1 si cand i-au luat la bani marunti au descoperit ca procentul de confirmari era intre 1 si 20% din ceea ce se trambitase, dar au mai descoperit ceva: zone intregi unde NU era nici un caz de gripa sezoniera ci numai ILI si 1-5 % A/H1N1. Ca sa vezi… plecasera in vacanta virusii de gripa sezoniera, aia pentru care se vaccineaza la greu.

| Catalion a răspuns:

Nu are cum sa dezvolte organismul imunitate in fata virusului AH1N1. Corpul uman nu e atat de rezistent. Poate dezvolta singur imunitate in fata majoritatii virusilor dar nu in fata tuturor virusilor existenti. De aceea trebuie facut acel vaccin ca sa ajute corpul sa-si desvolte imunitate in fata lui ca singur nu are cum. Dar treaba ta daca nu vrei sa faci vaccinul, dar daca o sa iei virusul o sa te coste 2000 de euro ca sa te vindeci. Daca o sa te vindeci.

| piticot a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine.Eu una am ales sa nu fac acel vaccin si sincer nu am luat nici o gripa. Trebuie sa lasam organismul sa invete sa lupte. Altfel sincer cred ca am deveni niste farmacii ambulante indopati cu tot felul de medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai punctat unde trebuie.Organismul nostru nu are nevoie de vaccinuri, sistemul imunitar e mai puternic ca orice vaccin. Uite un exemplu, eu am facut vaccin antigripal anual pana in urma cu 5 ani; am racit in fiecare an.De 5 ani nu m-am mai vaccinat. Ce sa vezi? De 5 ani nu am mai contactat nicio gripa.