| StupidOgre a întrebat:

Nu inteleg de ce am diagnosticul de schizofrenie paranoida din moment ce nu am halucinatii de nici un fel si nu aud voci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Ai indrebat doctul acest lucru, el este cel mai in masura sa-ti raspunda pentru ca el are cunostiintele necesare despre aceasta boala.

| StupidOgre explică (pentru Vvistula):

Asta o sa si fac

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa te-au condamnat doftorii tongue

| RAY a răspuns:

Sigur aia au, nu tu, e o conspiratie reptileana impotriva ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Conspiratie Arahnidica Tarantulara
https://www.youtube.com/watch?v=iN7zn2hNzWo

agresiune:
https://www.youtube.com/watch?v=m0CRM1TfhOM

| anonimg a răspuns:

Asta gasesti si la kaufland: https://www.emag.ro/......D76SVMBBM/

| Donsavas a răspuns:

Medicii confundă deseori schizofrenia paranoică cu tulburarea de personalitate paranoida care nu e una si acelasi lucru. Din pacate, sunt multi medici dezinformati la noi si nu stii in care diagnostician sa te încrezi.

| StupidOgre explică (pentru Donsavas):

Eu pana si in momentul de fata am dubii in priviinta diagnosticelor puse de medici asupra mea pentru ca nu ma identific cu simptomele niciunui diagnostic nici cand eram mic nu ma identificam cu tulburarea de spectru autist pentru ca da nu comunic,(dar motivul pentru care nu comunic e faptul ca locuiesc intr-un oras cu oameni putini si prosti cu care nu se poate comunica/forma prietenii adica eu nu am cu cine sa comunic pentru ca sunt inconjurat de prosti iar pentru mine motivul asta imi scuza diagnosticul de tulburare de spectru autist(asperger), ba chiar il anuleaza complet, nu comunic dar am un motiv pentru asta), iar schizofrenie paranoida sigur nu am pentru ca nu am simptomele, pana la urma nu mai stiu ce sa cred sunt sau nu bolnav psihic? si este posibil ca diagnosticele sa fie gresite? daca da de ce? pentru ca avem medici care confunda?

| Donsavas a răspuns (pentru StupidOgre):

Bolnav esti doar cand suferi. Dacă ai reacții psihosomatice, Da, asta se numeste boala psihică.

| Donsavas a răspuns:

Da mi mesaj in privat dacă dorești să mai vorbim.

| Raducons a răspuns:

Acestea sunt principalele simptome la schizofrenie, daca nu le ai inseamna ca s-a podus o greseala sau a exagerat medicul.Repeta analizele cel mai bine.

| StupidOgre explică (pentru Raducons):

Trebuie neaparat sa fac asta mi-am si notat sa discut cu medicul

| sopranaCadaverica a răspuns:

Mergi la mai multi medici pentru control!

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! happy Cine a dat acest diagnostic? Medicul de familie, sau medicul psihiatru?

| GeneviveJ a răspuns:

De ce ai ajuns la medic? Asta e prima intrebare. Trebuie sa fi avut niste simptome dupa care s-au ghidat medicii in diagnosticul respectiv. Poti sa detaliezi mai exact ce simptome ai avut si de ce te-ai dus la medic? Tulburarile psihice sunt numeroase si este destul de laborios sa examinezi un pacient inainte de a da un diagnostic. Mai exact ce ai fost intrebat/a si ce teste ti s-au facut?

| StupidOgre explică (pentru GeneviveJ):

De mic am avut un diagnostic de tulburare de spectru autist(asperger) si imediat ce am trecut la adulti mi-au dat asta cu schizofrenia paranoida da o sa intreb eu medicu vad eu

| GeneviveJ a răspuns (pentru StupidOgre):

Acest diagnostic "nou" ti s-a pus fara investigatii? Mai exact ce te-a intrebat medicul.sau macar ai discutat cu el? Sau a pus diagnosticul in lipsa ta?

| StupidOgre explică (pentru GeneviveJ):

Nu am discutat nimic cu medicul l-a pus in mod automat doar ca am trecut la adulti

| GeneviveJ a răspuns (pentru StupidOgre):

Trebuie sa mergi la medic, poti sa mergi cu un membru al familiei si sa va explice amandurora de ce te-a diagnosticat asa, faptul ca vei avea un membru al familiei cu tine trebuie sa te calmeze ca asa orice se va intampla vei avea un martor si impreuna puteti discuta mai bine problema.

| StupidOgre explică (pentru GeneviveJ):

Ma duc cu maicamea oricum nu stiu sa ajung in acea zona laughing)

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ai luat cumva diagnosticul de pe google? atunci sa nu te miri