| eusieusieu a întrebat:

Imi poate spune cineva la ce grad de invaliditate se incadreaza diagnosticul"schizofrenie paranoida"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Gradul 2 (accentuat). Mai multe detalii pe acest forum:
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_136795

| Kazimir a răspuns:

Nu exista un grad specific ci trebuie urmati anumiti pasi in evaluarea pacientului cu privire la delir, halucinatii, catatonie, afect, sociabilitate, coerenta. In urma unui examen evaluat de catre un medic psihiatru se poate stabili gradul (schizofrenia paranoida are mai multe "ramuri" mai mult sau mai putin accentuate deci imposibil de incadrat intr-un anume grad fara examen!)