Întrebare recomandată | Afagdsba a întrebat:

Nu inteleg de ce cand transpir miros urat. Transpir fara sa fac nimic si miros urat. Oare e o boala? ( tin sa mentionez ca ma spal in fiecare seara si ma spal si dimineata inainte sa merg la scoala. )
As vrea sa stiu cum pot trata asta, sau daca este o boala pentru ca nu as vrea sa fie. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe lângă ce ţi-a spus Rainbow, ţin să menţionez că transpiraţia, mirosul mai exact, este în strânsă legătură cu alimentaţie. De când am eliminat toate produsele de origine animală din a mea, oricât aş transpira (de la efort, mişcare), nu apare un miros deranjant (poate doar dacă nu m-aş spală vreo 3 săptămâni).

| Afagdsba explică (pentru NOname):

Adica tu imi spui ca ar trebui sa devin vegetarian?
Mancarea de origina animala in ce consta?

| NOname a răspuns (pentru Afagdsba):

Vegan. Adică să nu mai consumi în vreun fel vreun produs al cruzimii faţă de animale, printre care: carne, ouă, lactate, miere, ulei de palmier, piele, blană, lână, mătase, pene, circ cu animale, călărit, etc.

Sau, cel puţin, să ai o alimentaţie bazată exclusiv pe plante (fără exagerări cu usturoiul şi ceapa).

| Afagdsba explică (pentru NOname):

E foarte greu.

| NOname a răspuns (pentru Afagdsba):

Nu e.

| Ax3LdeV a răspuns (pentru NOname):

Circ cu animale? laughing

| NOname a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Da, cu animalele non-umane. Ce vezi amuzant?

| Ax3LdeV a răspuns (pentru NOname):

Rad pentru ca vegan nu are nici o legatura cu animalele

| NOname a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Cum să nu aibă, când legătura esenţială este cea cu animalele?

| RAY a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o boală.
Dacă eşti încă în perioada pubertății atunci e cam de înțeles.Am avut şi eu fix aceeaşi problemă ca şi tine.Şi m-a ținut ceva, de la 11 ani până la 19.De câțiva ani nu mai am problema asta.Pur şi simplu nu făceam nimic şi transpiram şi nu era problema de asta dar emanam un miros agonizant şi nu înțelegeam motivul că nu aveam probleme cu igiena personală.Dar în perioada adoleşcenței mulți au astfel de probleme. Unii au probleme cu acneea, unii cu pilozitatea excesivă (chiar şi unele femei) iar alții cu transpirația. Unii dintre noi avem aceste dereglări hormonale pe toată perioada pubertății. Unele dintre acestea se tratează, altele dispar de la sine la încheierea acestui stagiu de viață.Dar poți lua legătura c-un endocrinolog dacă consideri că te poate ajuta să depistezi adev. cauză şi să te-ndrume în privință rezolvării acesteia.Şi app., bea cât mai multă apă (plată) şi ceaiuri, mai ales ceai verde.Baftă.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Nu te alimentezi corect, iar toxinele sunt eliminate prin piele. Îți recomand un deodorant fără săruri de aluminiu și zirconiu, pe care să-l utilizezi zilnic. În maxim 2 săptămâni toxinele sunt eliminate. https://www.comenziforever.ro/......hield-ID85

| PaulIulian a răspuns:

Salut! Nu, nu e o boala, stai linistit. Mirosi urat deoarece transpiri, si transpiri ori ca e foarte cald afara ori ca esti tu imbracat prea gros. Dar, totusi, daca tu consideri ca trebuie sa mergi la doctor, fa-o.

| Cybertron a răspuns:

Nu cred ca este o boala! Poti cauta pe google si gasesti o gramada de raspunsuri. Deci 1 % di oameni transpira mai multa fata de ceilalti. Incearca sa nu te mai gandesti la transpirantie, pentru ca o sa transpiri mult mai mult. Poate esti prea stresat si de asta. Si dupa ce te speli trebuie sa te dai cu un deodorant bun. Daca tot mirosi cu acel deodorant incearca altul.Eu am schimbat foarte multe deodorante pana am dat de Lycia. Lycia este foarte bun si iti garanteaza ca in 24 ore nu mai mirosi deloc