| liviuredd a întrebat:

Nu ma pot opri din a trai pasiv. Vreau sa incep sa imi schimb viata, mi-am fixat obiectivele, si pur si simplu nu fac nimic.Tot imi pierd timpul pe telefon masturbandu-ma la toate tampeniile, jucand lol si uitandu-ma la filme. Vreau sa ajung cineva in viata.Care ar fi primul pas ca sa am vointa de a schimba ceva? Multumesc &funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta ai!
Daca esti inca minor, trebuie sa te opresti din a te mai masturba incontinuu pentru ca nu-i sanatos si apoi sa te focusezi pe carte, pe cultura generala si pe un hoby pe care il ai. Eventual iesi si te joaca pe strada cu prietenii sau mergi la un club si fa sport.

Ca adult, trebuie sa vrei mai mult d ela viata si sa intelegi ca, fara ambitie si fara sa-ti impui sa schimbi situatia actuala, nu vei face nimic in viata.Aici, nu te poate ajuta nimeni, doar tu poti lua decizii si le poti urma.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Primul pas in avea vointa e a avea vointa. Probabil ai un acoperis deasupra capului, papica bine-mersi, tata-mama te alimenteaza cu bani cat sa te doara la trei metri in fata de ce se intampla cu adevarat in viata. Uite, eu se intampla sa am o oarecare varsta (la jumatea dintre 30 si 40) si tot am probleme majore cu frecatul mentei pe net in loc sa lucrez, probleme amplificate de faptul ca lucrez de acasa si daca frec menta... ghinion, nu ma da nimeni afara, insa castig mai putin. Ce am facut si fac eu e sa ma motivez promitandu-mi un cadou nici ieftin, nici foarte scump, daca reusesc sa trec peste un prag destul de ridicat ca si bani produsi. De exemplu, acum am in vedere niste boxe 2.0 active hi-fi entry range, sau ansamblu DAC/amplificator/incinte pasive. Bugetul la care ma gandeam initial era de vreo 2500-3000 RON, intre timp l-am umflat pe la 4000-4500, dar ca sa ajung la el trebuie' sa mai trag puternic vreo doua luni. Stiu, e misto sa te joci si sa freci menta, dar te gandesti cat pierzi si cat te costa, practic, timpul ala. Nu iti dai seama in adolescenta in mod deosebit, ci mai tarziu. Marea problema in Romania e ca majoritatea parintilor nu le explica copiilor cat de important e TIMPUL. Doua chestii esentiale ai in viata cu care pleci la drum - timpul si sanatatea. Ce faci cu ele, depinde de tine.

| Seba2013 a răspuns:

Sa spunem ca profesoara iti spune sa inveti pe de rost doua propozitii.
Ce faci, cum ajungi sa inveti acele propozitii pe de rost?

Doar printr-un comportament productiv, iar acesta inseamna citire si memorizare.
Trebuie sa acumulezi in memorie si ca sa ajunga acolo, trebuie sa perimti acele experiente in viata ta.

Stiu ca alte lucruri incerca sa te abata, dar acele lucruri nu tin seama de obiectivul tau, nu sunt productive in momentul de fata.

Acele lucruri doar iti fura din timp, te epuizeaza si nu te lasa sa iti duci visurile la indeplinire.

Este bine sa iti imaginezi la inceput, dar dupa aceea este bibe sa te fortezi pentru a ajunge la destinatie.
Imaginatie si efort.
Efortul productiv, insemna sa ai puterea sa lasi unele lucruri(neproductive), si sa te apuci de uneltele necesare care se cer pentru acel obiectiv.
Intrebarile o sa fie dintr-o carte....raspunsurile se gasesc acolo, tu doar trebuie sa acumulezi cunoastinta aceea.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca iti place ceea ce te-ai propus nu ai cum sa nu ai vointa doar daca nu ai timp.Mai gandeste-te daca chiar asta vrei.