| Vrahvrah a întrebat:

Nu mai pot, simt ca nebunesc de durere.
Ma doare o masea de 1 ora si nu am luat nimic, m-am spalat pe dinti dar degeaba, nu am algocalmin, decat paracetamol, ce as putea face sa ma lase durerea!
Funda repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Trebuie sa fie deschise undeva o farmacie de garda si sa cumperi o apa de gura,, PARODONTAX" si sa-ti tii gura plina si sa clatesti! sau sa pui betisor cu vata pentru urechi inmoai-o cu solutie PARODONTAX si pune pe maseaua cariata! Sau pune-i usturoi pisat pe maseaua cariata! Sanatate!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Vrahvrah explică (pentru bursuc001):

Cand m-am dus la dentis sa imi scoata o masea mi-a zis sa ma duc la asistenta sa imi faca un test de anesetzic, fiindca nu am mai fost anesteziat niciodata.
Ea mi l-a facut si m-am iritat putin mi s-a facut in zona acea pielea ca pe gaina.
Si mi-a zis ca nu e bine sa imi dea stomatologul anestezic puternic.
Ce parere ai?

| bursuc001 a răspuns (pentru Vrahvrah):

Mda, posibil...
Eventual, dacă trebuie efectuată o extracţie, să-i spui stomatologului despre acest aspect.

Multă sănătate.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca nu ai nimic de facut decat sa astepti pana maine.Totusi nu sunt deschise farmacii pe timp de noapte. Daca ai abces si se umfla in continu mai bine te-ai duce la urgente, caci astfel de infectii sunt foarte periculoase.

| pbsolver a răspuns:

Mergi la dentist. e cariata?

| Vrahvrah explică (pentru pbsolver):

E cariata dar nu am unde sa ma duc la ora asta la dentist