| LarisaChe07 a întrebat:

Nu mi-a trecut mahmureala dupa beție nici la 5 zile dupa revelion. Ce imi recomandati sa mananc si sa beau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Zeama burlacului".
(ciorba facuta din moare de varza murata, in care se fierb si rondele de carnati afumati)

| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca este vorba de mahmureala, nicio betie nu tine 5 zile te asigur! Doar daca ai continuat sa consumi alcool zilele acestea, altfel dupa 5 zile nu este mahmureala!
Este vorba de altceva in cazul tau probabil o stare de moleseala!
Ai stresat organismul si acesta este raspunsul ficatului si al pancreasului.
Ai nevoie de regim alimentar, de hidratare iar daca persista nu ar strica sa te consulte medicul de familie!

| dullcat a răspuns:

Mergi la farmacie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu am auzit în viața mea de o mahmureală care să țină 5 zile. În general simptomele mahmurelii încep să se estompeze după 8 ore și dispar aproape complet în 24 ore. Doar în cazuri extreme pot ține până la 72 de ore.

Tu ce ai făcut, ai băut până în pragul comei alcoolice?

| LarisaChe07 explică (pentru johnnny123):

N-am mai baut asa de mult in viata mea. Cred ca eram la un pahar distanta de coma. De la ora 18:00 pana la 04:00 am baut 1 litru de vodka Stalinskaya, vreo 300 ml de Jager, tot 300ml de J&B si 150 de Jack. Nu mai tin minte exact cat, dar atat mi s-a spus ca am baut, mai ales dupa ora 21 cand eram moartă de beata. O sa regret revelionul asta mult timp, am facut prea multe prostii cat eram beată. Deabea dupa 6-7 ore de la ultimul pahar incepusem iar sa gandesc. A fost ceva de nedescris.

Poate pentru un baiat nu e asa mult, dar fiind si fata si minora, a fost greu pentru organismul meu.

| gabicoo a răspuns:

Cui pe cui se scoate: Mai rade o bere.

| Sophieka a răspuns:

Prostia se plateste.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa mananci gras si sa bei bauturi cu saruri si minerale

| carevaescu a răspuns:

Nu e mahmureala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odihnește te punete la somn. și lasă prostia.

| Xox0 a răspuns:

Hidradeaza-te si mananca acru

| healerdx7 a răspuns:

Foarte gresit.

Starea de rau din timpul betiei e datorata fix de metabolizarea alcoolului de catre ficat.

Etanolul nu e toxic, ci metabolitul intermediar "acetaldehida".

Mancatul inainte de ingestia de alcool ajuta in ideea ca se incetineste absorbtia alcoolului in sange. Asta daca mananci inaintea consumului, nu dupa.

Timpul e singurul medicament impotriva "alcoolului". Tu poti sa ajuti organismul cu o rehidratare corespunzatoare, electroliti si vitamine (B-uri in special, B1 fiind rege).

| CatenaccioStyle a răspuns:

Foarte multa apa cat sa te hidratezi, sa mananci bine, sa dormi cum trebuie.

| Marianinteleptul a răspuns:

Bea multa apa. saruri de rehidratare, le gasesti la farmacie, pentru dureri paracetamol

| LarisaChe07 explică (pentru Marianinteleptul):

In 5 zile am baut 20 litri de apa, nu rezolva nimic. Mai ales in prima seara am baut apa ca o vaca.

| ReddY25 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Draga mea, asta să-ți fie învățătură de minte pe viitor, să nu-ți mai forțezi limitele în halul ăsta, bucura-te de sănătatea și corpul tău, dar nu în maniera asta.

| Lohuis1984 a răspuns:

Incep cu o recomandare din batrani zeama de varza.
Trecand la lucruri serioase:
1.Hidrateaza-te - bea multa apa cu inghitituri mici sau lichide - freshuri, suc de rosii
2.Incearca sa managing ceva usor banana, paine prajita, biscuiti
3.Ia un antiacid
Sper sa iti fie de folos.