| anonim_4396 a întrebat:

NU mi-a venit ciclul,dar am secretii vaginale...inseamna ca imi va veni in curand?Am 12 ani...nu stiti peste cat timp cam de o luna o luna si ceva le am si vreau sa fiu pregatita
dau funda maaare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti poate spune nimeni cu precizie cand iti va veni.Mai poate dura cateva saptamani sau luni, dar la fel de posibil e sa dureze si mai mult de un an.Pentru a fi pregatita,cel mai bine este sa ai mereu la indemana un tampon si, eventual, putina vata.In orice caz,in prima zi nu va fi ceva de speriat(o posibila menstruatie mai abundenta se va vedea,de regula,din a doua zi, nu din prima), deci nu-ti va fi greu sa te descurci in cazul in care te va lua pe nepregatite.Numai bine.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In cele mai multe cazuri, menstruatia apare in primii doi ani de la aparitia secretiilor vaginale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa faci si un chef cind i-ti vine!
Rabdare, ce atata graba ca dupa ce vine o sa te tot plangi ca e naspa.

| Dragotoiu_Stefania_1993 a răspuns:

Da,si eu dar de cateva zile ma doare foarte tare burta, mama zice ca nu am de ce sda ma tem dar totusi imi este frica