| bogdannn114 a întrebat:

Mi-am rupt jumatate de alunita din cap ieri, a curs o pata mica de sange, pot face cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deloc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca POTI? Da, poti. Din cauza asta? Probabil ca nu. PRactic, e cam la noroc. Eu am o gramada de alunite, inca de prin copilarie am avut de vreo cateva ori alunite MARI rupte/zgiriate, la un moment dat imi curgea singele pe mina de la umar pana dupa cot si eu nu simtisem ca s-a rupt - de regula nu dor. Cele de pe fata nu se taie la barbierit, insa am la ceafa si in virful capului unele pe care le mai julesc cand ma tund/rad. Cancer, inca nu. Pe de alta parte, am auzit de doua cazuri de prieteni ai unui prieten care pe la ~35-40 de ani dupa o juleala de alunita s-au curatat in mai putin de un an, cancer galopant. Deci...

| bogdannn114 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot la tuns am rupt-o si eulaughing mi-a dat dupa cu o solutie acolo, dar nu e rupta toata, probabil ca e doar zgariata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdannn114):

Eu aia de la spate a trebuit sa ma intorc cu spatele la oglinda si sa imi fac poza ca sa vad ce dauna mi-am dat. Ei, noi sa fim sanatosi. Pe viitor, sa te barbieresti in cap cu scula de-aia de ras electrica cu gratar gindit cum trebuie. Eu la sf lui 2020 mi-am luat gama completa de scule - aparat de tuns, de barbierit, de tuns/ras corporat, de tuns parul din nas. tongue

| anonimg a răspuns:

De mai bine de 20 ani, la bărbierit îmi tai alunițele, și nu am nimic.
Nu ai motive de îngrijorare.

| Frank51 a răspuns:

Nu. Cand ai o boala grava iti dai seama trust me.

| bogdannn114 explică (pentru Frank51):

Mi-am mai rupt una din greseala si acum 6 luni, si nu am patic nimic, dar e vorba de alunite mici, nu mari

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu faci cancer. A sangerat putin in urma traumatismului aplicat la nivelul ei. Las-o sa isi revina si nu mai atinge acel loc pentru o perioada cat sa se refaca tesutul lezat.

| NotNamed a răspuns:

Ai mai mari sanse sa câștigi la loto de 10 ori consecutiv decat sa faci cancer de piele. In plus nu se face cancer din prima, intai faci un fel de infectie care se poate ajunge la cancer iar totul este tratabil si se poate preveni.

| bogdannn114 explică:

Alunita*