| Gabytsha a întrebat:

Vreau sa va intreb daca stiti ce se intampla daca se rupe o alunita. Mi s-a rupt o alunita foarte mica dar nu de tot doar putin si mi-a curs putin sange si am pus un plasture ca sa nu mai ating acolo. Am stat cu plasturele cam doua zile si cand l-am dat jos alunita nici nu mai parea rupta nu mai are nimic. ar trebui sa merg la dermatolog? alunita e foarte mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Daca nu au aparut modificare ale ei ca schimbare de culoare, aspect, etc. nu este cazul sa mergi la dermatologie, pe viitor evita agresiunea lor.
Sanatate!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un dermatolog, pentru ca se mai poate rupe, te mai poate deranja, etc. El iti poate recomanda un tratament sau o operatie, excizia cu laserul este rapida si se vindeca repede, in plus poate sa trimita alunita la analize, sa te scape si de alte griji.
Sau poti folosi rostopasca, se zice ca ajuta, dar poate mai bine faci asta dupa ce ai vorbit cu un medic.

| doctoressa a răspuns:

Da, ar fi bine sa te vada un dermatolog. http://www.i-medic.ro/boli/melanomul

Răspuns utilizator avertizat
| jana89 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la dermatologie deoarece unele alunite pot fi cancerigene... poate nu e cazul tau dar ar fi mai bine sa mergi! Succes!