| Geo33xx a întrebat:

Nu mi se decaloteaza penisul in stare erecta si cand incerc sa-l decalotez ma doare rau si ma ustura capul acolo,(cand nu e in stare de erectie pot sa trag de piele asa dar mai greut) am 21 de ani, am incercat sa fac un act sexual cu cineva acum 3 zile si ma ustura capul acolo, ce trebuie sa fac? Nu am nici ața ruptă.
Mentionez ca am reusit mai de mult sa-l mai decalotez dar cand nu e in stare erecta si gen dacă ating capul ma pișcă așa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai explicat tu aici, sunt simptome de FIMOZA.
Orice medic urolog te poate ajuta, dupa ce te consulta si evalueaza gradul fimozei (sunt 4, primele doua sunt usoare si se rezolva cu tratament si masaj, celeleate doua, numai cu incizie chirurgicala).
In ce priveste ruperea atei de la cuc, aceea nu trebuie sa se intample, fiindac nu este normal.

| SharpEagle a răspuns:

Daca nu trollezi, ai fimoza.
Se rezolva rapid la medic, se cresteaza pielea preputului astfel incat sa se poata decalota.
De usturat te ustura pentru ca acolo exista niste carne care n-a vazut lumina zilei de cand te-ai nascut, e foarte sensibila. S-ar putea sa ai si aderente, ramane de vazut (adica, sa fie pielea liptita superficial de cap). Mai mult ca sigur ca e si ceva infectie pe acolo. Mare atentie, se poate duce la prostata, chiar si la rinichi.
Du-te, nu amana, esti deja major, ar fi trebuit sa o operezi inca dinainte de gradinita.

| Geo33xx explică (pentru SharpEagle):

Menționez că l am mai decalotat cand nu era în stare erectă de vreo 2 ori, doar ca daca ating capul ma ustura, pentru ca nu e nici ata aia rupta, ce spui? Act

| SharpEagle a răspuns (pentru Geo33xx):

Da, e o fimoza mai lejera. Si posibil nici sa nu ai infectie. Ideea e ca trebuie mereu decalota cand te speli. De sensibilitate nu scapi asa usor, aia se va mentine mult timp. Daca vrei sa scurtezi perioada, trebuie s-o decalotezi si s-o lasi asa cat mai mul timp, aerisita, dar trebuie sa stai la curetul gol, ca altfel te doare cand se atinge de haine.
Du-te sa te "largeasca" aia, e o forma mai usoara, scapi mai repede. Oricum, asta e in general o mini-operatie, se face cu anestezie locala acolo, in piele, e foarte simpla.

| SharpEagle a răspuns:

PS: vezi ca mai poti folosi ceva crema cu steroizi. Te ajuta la calmarea iritatiei si la inmuierea pielii. Betaderm, de exemplu.
Dar du-te la un urolog, sa-ti dea pe reteta si sa-ti mai si spuna ce si cum mai ai de facut.

| Geo33xx explică (pentru SharpEagle):

Mersi mult, deci eu am mai decalotat o doar ca mă pișcă si mna, acum 3 zile cand voiam să o introduc în vagin ma ustura stii tu ce zic si mna...usturimea aceea e de la ata sau ca n am decalotat o de mai multe ori sa fie aerisit cum ai spus si tu si sa spăl bine acolo cu apa călduță?

| SharpEagle a răspuns (pentru Geo33xx):

Ia sapun lichid si toarna pe cap. Lasa-l 10-20 de secunde sa actioneze si apoi clateste cu dusul. N-ai cum sa dai la rame in starea asta, trebuie sa-ti "batatoresti" putin pielea, sa o calesti. Scoate-o la "terasa", plimb-o prin casa, sa mai vada si ea lumea. laughing

| Geo33xx explică (pentru SharpEagle):

? stiu ca e amuzant, dar eu am cerut doar ajutorul vostru si mna...

| Minerva9709 a răspuns:

1. Ruperea atei este un mit. Nu este obligatoriu ca în urma primului contact sexual sa ți sa rupă ața.
2. Mergi la urologie

| TalentDinPântec a răspuns:

Stai liniștit, am avut și eu...du te la doctor sau vb cu tac-tu.