| deea_4470 a întrebat:

Nu pot sa adorm... Cred ca mi-am dereglat somnul, ziua ma trezesc pe la 12-13-14; iar seara [...] ma culc foarte tarziu.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

E mai greu sa incerci sa adormi mai devreme, asa ca te poti culca la ora ta obisnuita si dimineata(maxim 9 jumate) sa incerci sa te scoli. Poate iti va fi mai greu asa si vei fi obosita dar trage de tine si scoala-te si incearca sa te mentii activa toata ziua.Cand ti se mai da programul peste cap, incearca sa dormi mai putine ore ca sa fii obosita spre seara incat sa adormi devreme.Si ziua incearca sa ai activitate sa te consumi, sa faci miscare.Nu sta toata ziua in fata calculatorului si ai sa vezi ca seara o sa pici singurica in pat devreme.
Succeshappy.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Deeahappy incearca sa bei ceai de tei pentru calmare, poate consumi cafea? coca-cola? incearca sa te trezesi la 09 dim, pentru a putea seara sa te culci normal cel tarziu 10-11, incearca asa 3-4 zile sa vezi ce se intampla...happywave
o zi cat mai placuta

| DenisIonut01 a răspuns:

Stai treaza toata noaptea apoi toata ziua apoi seara la 20:30 -21:00 culcate si apoi cealalta zi ziua esti treaza noaptea o sa dormi tongue (recordu meu de nedormit a fost de 2 zile si 1 noapte ) tongue

| Ecea a răspuns:

E ok daca te culci tarziu,e normal sa te culci cat mai tarziu, este mai romantic si nu te deranjaza nimeni, dar e nasol daca adormi tarziu dupa sau inainte sa te culci.
Culca-te mai des si mai mult timp si o sa adormi mai repede si mai bine. happy

| Ecou a răspuns:

Poti face asta in continuare! parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| lizy12iul a răspuns:

Am acceasi problema. numai ca eu daca vr sa numai fie asa rezolv cum? simplu ma culc devreme si ma scol la fellaughing sau ma culc tarziu si ma scol devreme si in urmatoarea zi imposibil sa nu te culci devreme. sper ca te-am ajutat:*

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

happy Da si eu am aceeaşi problema happymă culc la 4-5 dimineaţa ma trezesc la 15 ziua happy. incearca să îţi schimbi programul. mult noroc happy

| LiquidFlesh a răspuns:

Ha.Ce ironie...e ora 3:26 AM si de doua ore incerc sa adorm...mi-am deschis laptopul si uite ce vad.

| PriliBlueBlood a răspuns:

Scoala te devreme (chiar daca te culci tarziu ) si apoi seara o sa ti se faca somn