| iiFlower a întrebat:

Am o problema cu somnul care nu-mi da pace.In vacanta asta de iarna m-am culcat numai pe la 4, 5 dimineata si ma trezeam la 2, 3 dupa-amiaza. Un total haos. M-am dereglat total.Ca sa adorm mai repede seara, am baut si lapte cald, am citit si carti, m-am asezat frumos in pat fara niciun gand, am numarat si oite, am baut si ceai : NICIUN REZULTAT. Simt ca mor, maine vine scoala.Trebuie sa ma trezesc la 7. As dori sa ma culc pe la 9:30, 10:00 in aceasta seara (in fiecare seara...de-acum,ca nah, e scoala) si nu pot. Nu adorm, pur si simplu.Stau, ma foiesc, pana pe la 3, 4 dimineata cand in sfarsit ma apuca somnul. Ce sa fac sa adorm repede, exact cum ma pun in pat? sad E ingrozitorr. sad

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie si am mai trecut de cateva ori prin asta. Eu una nu pot face altceva decat sa ma bag in pat la ora la care sunt obisnuita acum (12-1), sa dorm vreo 4-5 ore pana maine la 6, cand trebuie sa ma trezesc, merg la scoala destul de obosita, si tot asa, pana imi creez un alt ritm. Nici eu nu pot sa adorm sub nicio forma daca nu sunt obosita (si nici in general nu prea adorm usor), cu atat mai putin atunci cand imi propun. Somniferele in niciun caz nu sunt o solutie, o sa te dea peste cap si mai tare, in special daca iti creaza si efecte secundare, si asta cred ca e ultimul lucru de care ai nevoie acum happy.

| rater1994 a răspuns:

Eu de obicei ascult muzica la Mp4 si asa vine somnu pe minelaughing

| iiFlower explică (pentru rater1994):

Rater,la mine nu tine rolling on the floor) am incercat si asta, crede-ma...si imi puneam mp4 frumos, melodii si incepeam sa cant tare. ma credeam la concertwinking plus ca mai venea si mama la mine si-mi zicea sa tac ca am trezit-o. happy mersi de sfat oricum rolling on the floor :*

| rater1994 a răspuns (pentru iiFlower):

Da nai dc macar am incercat si eu laughing) Nus ce sa zic aa stiu ce sa ieihappy Somniferelaughing

| iiFlower explică (pentru rater1994):

I-am zis lu` mama sa-mi ia somnifere, a zis ca din ce in ce innebunesc mai tare. straight face oricum o sa-mi ia, i-am zis.

| ionuutzuu a răspuns:

Pai mai fa si tu niste plimbari ziua... daca tu nu scapi de energie cum ai vrea sa poti formi noaptea? Nu ai nici o problema cu somnul daca te trezesti pe la 2-3 dupa amiaza, asta e un semn ca poti dormi. Solutie - consuma-ti energia. Fa niste activitati epuizante. Esti copil, joaca-te!

| iiFlower explică (pentru ionuutzuu):

Pot sa dorm dar rolling on the floor vine scoala. la 2 (cand ma trezesc eu) se termina orele. straight face ok, mersi de sfat.am sa fac asa azi. imi consum energia happy

| ionuutzuu a răspuns (pentru iiFlower):

Asta ti-am explicat si eu, ca poti! Dar nu te ia somnul pentru. ca ai prea multe energie, asa mi se intampla si mie cateodata si ma gandesc la N lucruri in loc sa pot dormi noaptea.