| LULUTZAwhitYOU a întrebat:

De acum o luna ma culc tarziu :S.De exemplu:ieri m-am culcat la ora 4 dimineata si m-am trezit la ora 13...si tot asa fac. Ce sa fac ca sa imi reglez somnul? Deci daca ma trezesc la ora 9 dim tot ma culc asa tarziu ca stau in pat si nu ot sa adorm...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sconcsiş a răspuns:

Fa mai mult efort in timpul zilei ca sa iti fie mai somnwinking

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Manaca ceva usor cu 3 ore inainte de culcare, fa o plimbare dupa, apoi dus si ai grija ca asternuturile sa fie mai reci, sau te bagi jumate uda in pat. Te vei simti mai confortabil daca corpul incearca sa se incalzeasca decat daca incearca sa se raceasca si vei adormi mai usor. Si lasa TV-ul sau calculatorul seara, citeste mai bine o carte, dar sa nu ramai cu ea la jumate cand te culci, ca nu o sa te lase suspansul sa dormi. happy

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! stai pana dimineata pana nu mai poti si seara o sa adormi la 8 laughing si asa cand te trezesti stai cam pana la 10-11 si te culci.

| PauLa.M a răspuns:

Fa o baie fierbinte inainte sa te pui la somn iar cat stai in pat incercand sa adormi urmareste un film. La mine merge mereu. mai este si chestia cu bautul laptelui.

| Someone_1110 a răspuns:

Incearca sa o iei usor...in fiecare zi te culci cu cate o ora mi devreme decat in ziua precedenta.Si asa incepi sa te trezesti din ce in ce mai devreme, iar seara vei fi obosita mai devreme si tot asa.Pentru a adormi mai repede citeste cateva pagini dintr-o carte plictisitoare sau fa niste activitati linistite, dar care sa nu te tina treaza prea mult.Si dimineata, daca te trezesti la 11 sa zicem si simti ca mai vrei sa dormi...nici nu te gandi! Trezeste-te si foloseste ziua la maxim pentru a fi cat mai obosita seara.