| ubyta a întrebat:

Nu pot sa am unghiile mari. Mi se rup si mi se exfoliazacryingce sa faaaaaaaaaaaac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maria_5001 a răspuns:

Incearca uleiul de ricin

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ti le mai lasa mari ca oricum sunt scarboase si te impiedica sa te speli prin zonele intime.

luciana
| luciana a răspuns:

Ia o doza de vitamina A, calciu sau poate gasesti minerale la un loc; inmoaie unghiile cat de des poti, in ulei incalzit ( cat suporti )si repeta asta de cate ori poti; sigur ai o carenta de vitamine. La sfarsitul verii, ar fi trebuit sa ai rezerve serioase de vitamine acumultate pe perioada anotimpului cald si cu care sa intri in iarna ce va sa vina. Sanatate, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Stai cu ele, de cate ori poti, in ulei cald spre fiebinte. Dupa un timp ai sa constati singura ca a dat rezultate ( cam 2 saptamani ); fa asta de cate ori poti. Lucien.

| gabimaris a răspuns:

Lasa-te de fumat, probabil ca excesul de nicotina din organism te priveaza de prezenta vitaminelor si mineralelor de care ai nevoie!

| monyk a răspuns:

Ai grija la alimentatia ta, mananca cat mai multe fructe si legume, carne, lapte, oua si apa plata, conteaza mult calciul, lipsa de calciu provoaca ruperea unghilor.

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Parerea mea ca e lipsa de calciu. du-te si fa-ti un set de analize ca sa vezi. daca nu ai lipsa de calciu atunci e de la detersive(sapun) incearca sa il schimbi

| porcelan a răspuns:

Foloseste un lac transparent de calitate ( in catalogul Avon este in jur de 7-8 lei). Pe mine m-a ajutat. I-ti face unghiile mai tari. Si nu folosi acetona pentru indepartarea ojei ci lichid de curatare a lacului (e fara acetona). + sfatul Lucianei. Bafta

| thehope a răspuns:

Exfolierea si ruperea unghiilor este cauzata in special de lipsa calciului, insa zeama de lamaie stiu ca este destul de buna pentru intarirea lor...stai cel putin 10 minute cu mainile intr-un bol cu apa calda si putina zeama de lamaie(o lingurita), dar de asemenea poti folosi si tratamente pentru intarirea unghiilor din comert sau chiar lacul de unghii.Foloseste lac de unghii permanent, cel putin eu asa am facut, si mi s-au intarit unghiile.

| adika a răspuns:

Uite, iti recomand sa stai cel putin 30 min cu mainile intr-un amestec din 2 linguri ulei de masline si zeama de la o jumatate de lamaie, mai ai cateva retete aici:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce ma esti si tu vreo vrajitoare? si face parte din noul tau look? inseamna cai ales gresit cariera.trebuie sa te faci maseoza.ca nici de carita nu esti buna. daca se rup unghiile.baga ghearele intr-un vas cu calciu si cineva sa te hraneasca cu coaja de ou macinata, amestecata cu miere de albine.adica virgula calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Masează unghiile în fiecare seară, timp de 2 luni pentru un rezultat vizibil cu ulei de ricin.
Unghia trebuie să o ai de lungime medie, nici scurtă (că nu ești la clasa întâi) dar nici mari (nu ești la stradă!).
Mâna îngrijită este oglinda femeii.
Evită să dai cu lac sau ojă de unghii în acest interval de timp, iar când folosești oja ori lacul de unghii, te cureți cu dizolvant de unghii fără acetonă (free), este foarte bun dizolvantul de unghii de la Hemel (conține uleiuri hrănitoare pentru unghii).
Pila trebuie să fie una care nu este foarte dură, ci pentru unghii casante (se găsește în comerț).
Unghia trebuie îngrijită, frumos pilită, nu că este musai scârboasă sau te împiedică în activitățile tale casnice. Toaletarea zonelor intime ți le faci cu grijă, fără să zgârâi, este și asta o artă de a nu te rănii pe tine ci mai degrabă pe cine nu te lasă în pace merită să-i faci niște șanțuri de bună purtare.
Pa, pa.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...

| Mihaic93 a răspuns:

Pune-ti unghii false.