| LupuCenusiu a întrebat:

Nu pot sa dorm, ajutor! Ieri noapte m-am pus in pat la ora 22:00 si dupa 4 ore eu tot ma foiam in pat ca nu puteam sa adorm. Chestia asta se intampla de vreo 4 zile si nu stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru a putea adormi mai repede.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa bei un ceai de tei inainte de culcare sau un ceai de la plafar numit:Somn linistit(de la Fares)..mai poti bea lapte inainte cu cateva ore inainte de culcare ..acestea 3 iti induc putin starea de somn.
Daca situatia se agraveaza si insomnia continua trebuie sa mergi la medicul de familie, o sa iti dea probabil ceva (pastile) pentru somn..naturale sau chimice, dar de preferat naturale ar trebui.
Si chestia cu sportul e valabila, oboseste trupul si automat organismul tinde spre somn.
Oricum cand nu ai somn sau ai insomnie nu trebuie sa stai sa te uiti pe pereti, ori asculti ceva muzica, ori citesti ceva sau te uiti la televizor si pana la urma o sa adormi mai devreme sau mai tarziu.
Sanatate iti doresc.happy

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trezeste-te mai dimineata (daca te-ai culcat la ora 22.00, chiar daca ai adormit greu, trebuie sa te trezesti cel tarziu la ora 7) si fii mai activa in cursul zilei (activitatea inseamna munca sau sport, nu televizor sau calculator)

| K0sti a răspuns:

In pat te asezi, pe WC te pui!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Vorba populara spune ca ar trebui sa te obosesti inainte sa intrii in pat. Incearca in weekendul asta sa mergi pe jos vreo 15 km sau pana te dor cu adevarat picioarele si nu mai poti, preferabil inainte de culcare.

O sa fii atat de rupt incat nu o sa iti pese de nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianPanaintescu a răspuns:

Se chiamă insomnie...Cauze posibile sunt fie masa fie vreun eveniment

| LupuCenusiu explică (pentru AdrianPanaintescu):

Si ce sa fac?

| LTAA a răspuns (pentru LupuCenusiu):

Sa nu mananci inainte de culcare

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Buna, am patit ca tine. Nu mai manca inainte de culcare. Stomacul trebuie si el sa se odihneasca, si deeacea nu poti dormii. Mananca cu 1 ora jumatate -2 inainte sa te culci ca sa termine de digerat.