| ProAnorexia a întrebat:

Nu pot sa fac spagatul si nici podul de sus! Cum sa exersez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| micutadhampir a răspuns:

Pt. spagat stai in fund si lipeste-ti talpile, apoi apasa cu coatele pe genunchi, iti creste elasticitatea. Pentru pod nu stiu.

| T30D0RA a răspuns:

Podul de sus poti exersa pe scarile alea din sala de sport http://www.kungfu-wellbeing.com/......0sport.jpg crede-ma ca eu numai asa am invatat si acum o fac la perfectie. :D

| madducu a răspuns:

Spagatul nu stiu nici eu sa fac dar podul din picioare am invatat singura cand eram prin clasa a 7-athinking
Am pus 2 plapume pe pat, una peste alta, si tot incercam.Si am tot incercat pana am reusit sa dau o plapuma de o parte. Tot incercand, am reusit sa scap si de cealalta plapuma. Apoi am incercat pe jos, pe podea.Am cazut de cateva ori dar am reusitwinking
Eu asa am invatat.Asa ca,daca vrei sa inveti, sa nu te lasi batuta daca nu reusesti din prima, daca vei cadea...incearca in continuare:*

| Manole_Elena_1988 a răspuns:

Podul de sus trebuie sa incerci mereu si iti iese, dar spagatul mai greu! Iata cum am reusit eu:
Faceam incalzire 5 minute.Genoflexiuni 10, alergare pe loc 1 minut, dadeam din umeri, din cap sti roteam.
Apoi faceam exercitiiile mai grele fadaluri multe multe(antrenamentul fara incalzire si sfarsit 30 minute maxim)ziceam ca lovesc in cineva cu piciorul si il ridicam sus, tinem piciorul intr-o mana si il ridicam sus(desigur ma tineam de ceva dar cu timpul stateam singura)mai faceam si putina alergare pe loc, tineam un picior in pat si unul jos si incercam sa ma duc cat mai in spate.Acum e mai greu e expicat; stateam in fund si tineam pisioarele indoite si ma dadeam cu mainile in fata, dar ai grija intinde-te cat suporti.
La sfarsit incercam de 2 ori sa fac spagatul!
sper ca ti-am fost de folos! Mult succes!

| Manole_Elena_1988 a răspuns:

Acum pot sa-ti spun si cum am reusit podul de sus! Cand te lasi in jos pui o mana jos iar apoi pe cealalta si cu timpul inveti!
Sper ca te-am ajutat si daca vrei sa-mi dai fundita ui-te scriu si comentariul cu spagatul aici:spagatul mai greu! Iata cum am reusit eu:
Faceam incalzire 5 minute.Genoflexiuni 10, alergare pe loc 1 minut, dadeam din umeri, din cap sti roteam.
Apoi faceam exercitiiile mai grele fadaluri multe multe(antrenamentul fara incalzire si sfarsit 30 minute maxim)ziceam ca lovesc in cineva cu piciorul si il ridicam sus, tinem piciorul intr-o mana si il ridicam sus(desigur ma tineam de ceva dar cu timpul stateam singura)mai faceam si putina alergare pe loc, tineam un picior in pat si unul jos si incercam sa ma duc cat mai in spate.Acum e mai greu e expicat; stateam in fund si tineam pisioarele indoite si ma dadeam cu mainile in fata, dar ai grija intinde-te cat suporti.
La sfarsit incercam de 2 ori sa fac spagatul!
sper ca ti-am fost de folos! Mult succes!