| Rëbý14 a întrebat:

Cum exersez podul de sus si flexibilitatea spatelui?
Ce fel de exercitii trebuie sa fac pentru. a face in final sfoara sau spagatul? Funda kiss

2 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Rotatii ale spatelui, cele pe care le faci de obicei la ora de sport, incalzirea. Pentru pod ar trebui sa te dai usor de spate, sa ajungi cu mainile de un perete si sa cobori usor in jos pana reusesti singura. La sfoara trebuie sa stai cat mai mult in acea pozitie si cu timpul o sa cobori tot mai mult.

| ConnieMeowღ a răspuns:

Eu sunt mai flexibila dar stiu bine cum am inceput. Daca te ti de treaba reusesti intr-o saptamana maxim. Podul de sus l-am facut prima data cu ajutorul prietenelor. (dau mana in spatele tau si in caz ca aluneci esti in siguranta). Inainte sa faci podul este bine sa faci incalzirea normala la spate insa un mic secret ar fi sa-ti rotesti mainile simultanin fata iar apoi sa le opresti brusc sus. Trage cu umerii si bazinul in spate iar cu restul spatelui in fata. (asa cum fac gimnastele) De asemenea poti sa te lasi pe spate (si capul sa fie neaparat pe spate) tinandu-te cu mana stanga de piciorul stang. Treci cu mana dreapta intinsa la cativa centimetri de cap iar apoi apuca-te cu dreapta de piciorul drept dandu-ti drumul la mana stanga. Acum revino usor.winking Daca te ti de treaba sigur vei reusi.
In legatura cu sfoara sau spagatul eu iti recomand sfoara prima data. Lasa-te in jos cat poti si intinde bine picioarele. stai acolo cat poti, preferabil tinand mainile in lateral. (stiu ca doare x_x) In orice caz, nu te forta. Intinde-te pe spate si trage-ti piciorul cu care mergi in fata la sfoara. Intinde-l si trage-l cat mai aproape de tine. Pozitia corecta este cu genunchiul spre tine. (corecta pentru exersarea spagatului si corecta pentru gimnastica)
Succes! big grin