| ctixitckgckgj a întrebat:

Nu pot sa respir, am durere in capul pieptului și mi s-a zis că am traheobronsita și tot nu mi-a trecut cu medicamentele date, ce as putea sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Nu este recomandat sa urmezi un tratament acordat pe internet! In general, majoritatea cazurilor de traheobronsita apar ca urmare a unei infectii virale. De asemenea, exista posibilitatea ca traheobronsita sa fie cauzata de o infectie bacteriana. Tratamentul este diferit in functie de agentul (virusi sau bacterii) care a determinat aparitia bolii. Forma de traheobronsita bacteriana se distinge de cea virala prin faptul ca apare febra si mucusul cu aspect de puroi in cazul infectiei bacteriene. Tratamentul traheobronsitei poate include astfel: antibiotice (in cazul formelor bacteriene), antivirale (in cazul formelor virale) si simptomatice (medicamente menite sa amelioreze simptomele generale precum febra si tusea, putand sa se administreze in ambele forme de boala). Astfel, tratamentul simptomatic include administrarea de antipiretice si/sau antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pentru controlul febrei si medicamente antitusive menite sa calmeze tusea iritativa. Iti recomand sa iei legatura cu medicul de familie in vederea prescrierii unui nou tratament (sau pentru continuarea celui initial).