| Nustiucenume22 a întrebat:

Hei TPU.

Am o durere in capul pieptului de cateva ore si cand respir si cand stau intinsa in pat, ma doare. Tin sa mentionez ca am facut sport acum 2 zile.

Ce ar trebui sa fac?
Cel mai bun raspuns: FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luizamc a răspuns:

Depinde ce fel de exercitii fizice ai facut: daca ai facut abdomene se poate sa fie doar o febra musculara, insa daca este ceva cauzat de mancare, durerea in capul pieptului poate fi de la o indigestie sau o gastrita care, netratata, poate duce in niste boli grave. Eu te sfatuiesc sa le spui parintilor tai si sa mergeti impreuna la un doctor pentru un consult.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Luizamc):

Probabil cred ca a facut o febra musculara la spate si mie mi sa mai inamplat si te doare cand te asezi in pat dar dupa 2 zile esti full si nu mai simti nimic.PS:sunt baiat

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate e de la inima sau poate de la muschi intercostali

| Mayhem666 a răspuns:

Poate ai doar febra musculara, dar daca te duci la doctor, el poate sa iti spuna ce ai, poate sa fie si o alta problema mai grava, mai bine te duci acum la medic, decat sa se agraveze, dar de asemenea poate nu ai nimic grav, in orice caz, mai bine te duci la medic decat sa regreti ca nu te-ai dus si s-a intamplat altceva.

| KanezuY a răspuns:

Du-te la un medic, el stie ce este de facut.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Durerile aparute in capul pieptului pot avea 2 cauze majore: cauze cardiologice sau cauze gastrice. De obicei, ambele tipuri de afectiuni( cardiologice/gastrice) dau o astfel de simptomatologie. Eu personal nu cred ca acele dureri au aparut in urma faptului ca ai facut sport! De obicei, durerile cauzte de o febra musculara apar in primele 24 de ore( daca nu apar chiar dupa o ora/ doua de la efectuarea ex. fizice). Sfatul meu pentru tine este urmatorul: daca pe langa aceste dureri mai apar si alte simptome precum greata, varsaturi, cefalee( dueri de cap), transpiratii abundente, daca durerea se extinde si la alte zone ( exemplu: in umar si poate si mai in jos in brat) iti recomand sa mergi de urgenta la un consult de specialitate pentru ca in acel caz este foarte clar ca nu ai acele dureri din cauza febrei musculare. Repet nu cred ca durerile le ai din cauza unei febre musculare!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Si eu aveam dureri in capul pieptului cand faceam sport de performanta
eu am avut lipsa de calciu atunci si in vreo doua saptamani in care a continuat asa am lesinat
incearca sa mananci mai mult lapte si eventual carne de pui sau peste
respecta toate mesele zilei si atunci cand simti ca ai facut prea mult effort la sport ia o pauza, bea niste apa