| AvalohAlyn a întrebat:

Nu prea mai pot sa retin nimic si sa ma concentrez, de la ce o fi si ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Creierul se comporta ca un muschi. In general, cu cat il folosesti mai mult, cu atat iti va fi mai usor sa te concentrezi si sa memorezi. Nu stiu acum ce studii faci sau daca "iti antrenezi" creierul in vreun fel, insa principalul motiv pentru degenerarea capacitatiolor cognitive intr-un om sanatos (neurologic vorbind) asta ar fi.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Functia creaza organul, daca o persoana nu are activitate intelectuala organizata si sustinuta, nu isi foloseste capacitatea de concentrare si memorare, iar acestea slabesc.

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

Salut.Te poti duce la o farmacie si iti cumperi pastile de tinere minte care se numesc Memo Plus New, iti va da mai multe detalii, asistenta de acolo, bafta.