| XimenaMoon a întrebat:

Cred ca acum, spre sfarsit de semestru, ar trebui sa incerc sa-mi maresc mediile... totusi... imi e dificil sa ma concentrez la lectii. Ce as putea face sa retin mai repede informatiile necesare pentru orele de curs din ziua urmatoare?
dau funda

4 răspunsuri:
| Trumpinator a răspuns:

Deocamdata e inzapezire, cand da Firea ordinul sa venim la scoala, poate laughing

| Ionut621 a răspuns:

Daca de mic nu incepi sa inveti, neuroni aia ai tai nu se vor dezvolta sa reti ceva, poate, dar greu. Am un coleg care anul trecut nu invatase nimic pana atunci, trecut din mila si la corigente la fel.laughing Si la ora de istorie profa a zis ca il lasa daca nu invata si el ceva. I-am dat eu caietul, a invatat, dar cand l-a spus sa zica lectia(Era ceva cu Germania in timpul celui de al doilea razboi mondial). A spus o fraza care nu era in caiet(am scris-o ca ma grabeam si nu am bagat de seama) bineinteles la inceput pe balbaiala:
-In anul 1933. a.
Profa: - Daca imi spui ce s-a intamplat in acel an iti dau 10.
-In anul 1933 Hitler. aa. a ajuns la stapanirea Germaniei.
El era corigent la 10 materii, deci crede-ma a muncit ca sa treaca.

Concluzie: Ce am spus mai sus in primele randuri ori sa ai un BULAN extraordinar de mare ori incearca sa repeti o lectie 5-6 ori si dupa sa scrii esentialul din lectie pe o hartie, daca nu iti iese din prima mai incerci o data si tot asa.

| Julizz a răspuns:

Bună!
Ai câteva variante... Poți încerca să asculți muzică pe un volum scăzut sau să mesteci gumă în timp ce citești lecția și înainte de oră să mesteci aceeași aromă de gumă sau ai putea să reții doar lucrurile importante.De altfel, dacă nu funcționează nici una din variantele de mai sus, ai putea să citești lecția pe ritmul melodiei preferate.

| Roxana17Andreea a răspuns:

Poti incerca sa repeti lectiile cat poti de mult seara, inainte sa dormi, a doua zi de dimineata vei avea mare parte din lectie stiuta. Uni profesori pentru marire cer si referate/ portofolii, nu e neaparata nevoie sa inveti.