| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,de ceva timp nu mai reusesc sa ma concentrez sa invat si retin foarte greu.Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce anume inveti? ai o lectie la istorie,nu o repeti ca papagalul,vezi un documentar,te documentezi despre,asa se invata, iar stiintele trebuie sa fie o bucurie sa le inveti,nu memorezi ca nu te implici, nu isi pasa, asta e lene, nu e problema de memorie, dar cand vine vorba de alte chesti ti minte totul

| Violleta2022 a răspuns:

Concentrarea la invatat si asimilarea cunsotintelor se face mai usor, daca ai un creier odihnit, dupa ce dormi seara de seara cate 8-9 ore.
Somnul de noapte este vital pentru asta, culcarea la 9.30-10 seara, cel mai tarziu si trezirea la 6-7 dimineata, iti asigura o concentrare maxima la invatat.

| aXy99 a răspuns:

E foarte greu sa retii, mai ales ce nu iti place laughing
Vrei sa inveti mot-a-mot?

| wpetterssone a răspuns:

Trebuie să înveți cum să înveți pentru început.
Citește marerialul de mai multe ori. Formulează întrebări simple. Citește întrebarea, citește materialul, răspunde la întrebare. După ce ai făcut pentru tot materialul mai citește-l atent de câteva ori. De această dată încearcă să răspunzi la acele întrebări fără a citi materialul. La final, verifică ce ai reținut. Repetă a est proces în două până la patru zile pentru același material.