| Kassandra1408 a întrebat:

Aloha! Anul acesta voi da BAC-ul la romana, istorie si geografie si am nevoie de niste resurse de pe net( sau ebooks daca ma puteti ajuta) in special la romana si geografie. De asemenea, daca mi-ati putea da niste ponturi cum sa retin si sa invat (si concentrez) mai bine v-as fi recunoscatoare!

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Esti la uman(filologie), asadar?
Pai ebooks n-am acum timp sa-ti caut, dar la geografie si istorie poti invata de pe wikipedia(romana, uneori si engleza daca exista neajunsuri la versiunea in romana), la romana mai bine cumperi o carte de comentarii. Iti recomand cartea de Mariana Badea(eseuri structurate pentru. BAC, culoare portocalie parca acum 1 an), mai este cartea "Eseul"(nu stiu de cine mai e scrisa), dar n-as recomanda-o pentru ca e mai greu de "tocit" din ea. Iar cat despre partea de concentrare, depinde de fiecare aicihappy, la geografie singurul pont pe care pot sa ti-l dau este : Geografia se invata pe/cu harta. Daca stii harta bine la geografie stii cam tot. E cel mai usor de ex. la geografia de bac ai Romania, Europa si UE parca...pai cel mai usor e de ex. sa stii la o tara resursele ei si tot ce trebuie doar uitandu-te pe harta, de ex. Franta poti sa zici numaidecat ca foloseste hidroenergia pentru. alimentarea cu curent electric, cand oceanul e aproapehee hee Ideea e ca geografia se invata cu harta in fata, daca poti sa ai harta vizual in memorie e cel mai usor asa! La istorie, sincer nu ma bag, depinde de fiecare, la geografie de obicei merge tot timpul cu harta, la istorie poate e cu aniihappy, dar n-am niciodata examen la istorie asa ca nu stiu. La romana ideea e sa pricepi ce scrie in comentarii, adica ce e domne aia rel. incipit-final, ce e aia perspectiva narativa, ce e aia tema, care e, despre titlu, in general la toate operele trebuie sa inveti asa ceva. Ideea e sa inveti logic, nu tocind! BAFTA!

| Mjdolhfi a răspuns:

Pe www.edu.ro eu ca sa invat ori fac scheme... ori fac un cantec;))intotdeauna merge, dar cel mai des gasesc rime, fac versuri si nu am cum sa uit;)) sper ca te-am ajutat:-*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dau bac-ul la fel :istorie, geografie si romana! am probleme mari la geografie pentru ca nu stiu cum sa invat! mi-e foarte frica.nu-mi intra nimic in cap!

| Andreea_2261 a răspuns:

Incearca pe edu.ro sau pur si simplu da un search pe google "bacalaureat 2010" si vei afla tot ce vrei. pusi si bafta