| SLexuS a întrebat:

Nu stiam la ce categorie sa-l pun.
Am fost de curand la dermatolog, mi-a prescris o crema, se numeste "Duac", pe prescriptie spune clar sa ma feresc de razele soarelui cat pot de mult, asta ce inseamna neaparat, raze puternice sau de soare in general si daca exista o posibilitate sa stau la soare, doar sa-mi dau cu ceva crema protectoare de soare ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Spune sa nu stai mult la soare, sa folosești crema de protecție solara si sa ai îmbrăcăminte corespunzătoare ( asta dacă o aplici pe corp).
Adica te feresti de bataia directa a razelor.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi din nou la el si intreaba-l, nu stim ce ti a prescris tie dermatologul asa ca mai faci maine o vizita daca vrei daca nu nu.

| SLexuS explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai, asta scrie pe prescriptia de la medicament si pe tot internetul, nu am ce sa-l intreb mai mult de atat, acum intreb persoanele care au folosit Duac.

| sierra1 a răspuns:

Nu stai la plajă, mergi pe la umbră,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă tratamentul antiacneic folosești și cremă cu factor de protecție solară SPF +50. Aplici din 3 în 3 ore în strat generos când stai neacoperită. Optează să te ferești îmbrăcându-te ori de câte ori ieși afară. Indicele UV ridicat îl regăsim pe intervalul 10-16 și e de evitat mai ales când depășește valoarea 11.