| reka91 a întrebat:

Nu stiti ce trebuie sa fac, daca stomatologul m-a trimis la chirurgie maxilo-faciala, dar fara bilet de trimitere? Pur si simplu ma duc, si zic ca trebuie sa-mi scoata un dinte? Sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru o consultatie sau o interventie chirurgicala gratuita ai nevoie de bilet de trimitere. Biletul de trimitere ti-l da medicul de familie --- un cabinet particular de stomatologie nu are contract cu Casa de sanatate dar, o Clinica de chirurgie maxilo-faciala, are. Trebuie doar sa fi asigurat( elev, student sub 26 de ani sau angajat) si inscris/a la un medic de familie.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Iti iei bilet de trimitere de la medicul de familie.

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere.
Daca nu-ti da, trebuie sa platesti consultatia.
Insa in regimul asta de gratuitate te vei lovi peste tot de programari si cozi imense.
Mai bine mergi cu bani.

| reka91 explică:

Azi am fost la medicul de familie. am primit biletul de trimitere. atat? acum trebuie sa ma duc la chirurg sa-mi dea programare?