| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce am patit la ochiul drept, de 2 saptamani de fiecare data cand strang din el parca pulseaza ceva acolo. Ce credeti ca ar putea fi? Ce sa fac ca sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SirGilbert a răspuns:

Medical vorbind, ce pulseaza acolo e chiar muschiul care deplaseaza globul ocular. Pulseul asta e mai degraba contractia si relaxarea muschiului in mod repetat, fara nici un scop.Aceste contractii si relaxari continue sunt semn ca ochiul e obosit!

Popular vorbind cand iti joaca un ocho nu-i bine sa spui la nimeni ca'ti joaca ochiul pentru ca nici ochiul nu spune nimanui ce ai vazut,la ce te uiti, etc.
Cand iti joaca ochiul stang e de rau, ceva neplacut ti se va intampla.
Daca iti joaca ochiul drept e de bine, ceva frumos e pe cale sa se petreaca.

Eu nu prea cred in superstitii, dar inainte sa dau BAC-ul mi-a jucat ochiul stang si l'am picat!laughing

| TofanCristi a răspuns:

Nu credeţi în superstiţii! E păcat. Consultă un doctor sad