| anonim_9527 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep sau cum sa formulez mia corect dar problema mea este legata de venirea menstruatiei, eu inainte sa imi incep viata sexuala aveam un ciclu regulat adica venea la 27 de zile fix. Acum dupa niste peripetii luna trecuta mi-a intarziat cu 4 zile(specific ca ma protejez) insa luna aceasta nu mi-a venit si are deja aproape o saptaman intarziere, insa eu nu am mai avut relatii intime in peroada aceasta deoarece am o relatie la distanta, partea ciudata este ca inca intarzie si nu stiu de ce, imi este teama sa nu fie ceva mai grav deocarece am impresia ca mi s-a cam umflat burtica si ma simt ca un balonas. Daca cuiva i s-a mai intamplat si ma poate ajuta cu un sfat ar fi binevenit pentru ca nu doresc sa ma duc la doctor din orice tampenie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o tampenie, trebuie neaparat sa te duci la ginecolog. Stiu ca de-abbia ai fost (in prima luna de la inceperea vietii sexuale), dar e cazul sa te duci din nou. Nu este normal ca inceperea vietii sexuale sa-ti deregleze menstruatia. Asta se intampla numai la unele fetite care isi incep viata sexuala prea devreme (inainte de 17 ani si jumatate) si organismul lor nu poate face fata activitatii sexuale pentru care inca nu este pregatit. Oricum, trebuie sa stii, ca femeie, ca orice intarziere menstruala care depaseste 10 zile, in absenta sarcinii (certificata prin minim doua teste de sarcina facute in zile diferite, din prima urina de dimineata, dupa minim 7 zile de intarziere) impune consult ginecologic.

1 răspuns:
| PrintsessKa a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asa ceva inainte de a avea prieten si relatii intime tot aveam ciclu regulat apoi dupa aia mi se intirzia fix asa odata cu o saptamana cel mai mult tot aveam emotii...dar nu a fost nimic grav cel mai bine sa faci un testwinking el iti va spune sigur.fix acelasi lucru l-am facut si eu.mie imi arata negativ da eu tot stateam cu grija happy asaca fa un test si fii increzuta!