| PinkyAlinusha a întrebat:

Nu stiu daca este normal, dar de cand mi-am inceput viata sexuala(o saptamana aproape)imi curge o secretie vaginala mai mult decat normal si de culoare galben mai inchis si miroase cam nasolhappy. Este normal? Am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Nu, nu este normal; sigur " ai luat" de la prietenul cu care ti-ai inceput viata sexuala o boala venerica pe care el, cu generozitate ti-a transmis-o. Trebuie sa mergi urgent la medic ( ginecolog ) cu bilet de trimitere de la medicul de familie sau cu plata la orice cabinet, unde dupa consult si recoltarea secretiei vaginale, vei primi tratamentul si sfaturile de folosire a medicamentatiei, dar si pentru a fi tratat si prietenul tau cu care ai facut-o; cred ca stii ca nu veti avea voie contact sexual (chiar de e protejat ) pe toata durata tratamentului amandurora. Te-as sfatui sa ai mare grija de cei cu care faci sex, caci e mult prea de timpuriu sa incepi cu aceste boli venerice, in urma carora sa nu ai confortul si satisfactia ca a meritat ce ai inceput. Sanatate multa si sa ai mare rabdare sa faci acest tratament complet pentru a inlatura o recidiva. Eu, de as fii in locul tau, nu m-as mai uita deloc la acest prieten ce te-a imbolnavit, deci iti dai singura seama cu ce fete de calitate dubioasa a umblat ...Lucien.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e normal. Probabil n-ai folosit prezervativ si te-ai captusit cu o gonoree sau trichomonas (boli cu transmitere sexuala). mergi urgent la ginecolog pentru tratament, fiindca ignorata poate da complicatii severe (de exemplu infertilitate definitiva). In plus, trebuie sa-ti tratezi si partenerul. Acum si peste 6 luni trebuie sa faci si analize de sange (VDRL

| micurutza2005 a răspuns:

Nu e normal sa ai nici o scurgere de genul asta trebuie sa mergi repede la ginecolog asta e nu te ascunde ca va fi mai rau trebuie sa va tratati amandoi lasati minciunile gen :ca nu eu ca nu de la mine ca nu tine. ce naiba se tot vorbeste despre protectie si pastrarea sanatatii si prevenire nu intelegeti nimic din astea voi tinerii din ziua de azi? de ce e facut prezervativul? sa stea pe raft in magazin nu? si tu sa ai contact sexual neprotejat fara nici o teama nu?
si asa ne trezim cu tot felul de boli si infectii cum poti fi asa calma si relaxata cand nu te protejezi, asta e consecinta alta data sa folosesti prezervativul indiferent de cata incredere ai in partener te protejezi astfel de multe boli si o eventuala sarcina nedorita.sa fi mai atenta si sa ai grija mai multa de corpul tau si sanatatea ta pe viitor ok si spune-ne ce ti-a zis dr.ginecolog.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e normal, probabil nu ai folosit prezervativ si ai luat o infectie. Mergi urgent la un medic ginecolog pentru investigatii si tratament

| citron a răspuns:

Ai o infectie vaginala... du-te la un ginecolog cat mai repede, o sa-ti dea un anumit tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau scump te-a contaminat cu o frumoasa si vestita afectiune. Folositi prezervativ? el a mai avut inainte si alte contacte sexuale cu alte fete? zice ca nu? sa-i spui din partea mea ca trebuie sa-i fie rusine, mergi la ginecolog cat mai repede si ar trebui sa iti faci si analize de sange sa nu te trezesti cu vreo hepatita sau sida, in cazul in care nu folosesti prezervativ ...si cu un copil!

| fefe_3040 a răspuns:

Nu stiu... eu am 12 ani... intreabati medicul de familie

| PinkyAlinusha explică:

Mentionez ca am folosit prezervativul.Acesta insa s-a ruptstraight face
crying

| PinkyAlinusha explică:

Am scapat de problemalove struck