| Cookie_3704 a întrebat:

Aproape de o saptamana in loc de secretie vaginala normala(culoarea accea alb-galbui) imi curge ceva de culoare maro spre negru. Poate e tot secretie vaginala, nu am de unde sa stiu.Ma tem sa nu fie vreo infectie.Mamei inca nu i-am spus(de felul meu sunt o persoana rusinoasa). Sunt ingrijorata si nu stiu ce sa fac. Voi ce ziceti? Ce ar putea fi? Va trece daca nu ii fac nimic?
Si imi curge de aproape o saptamana.
Multumesc mult si sper sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu va trece daca nu ii faci nimic, Poate fi o infectie, dar mai degraba este o hemoragie anormala, in afara menstruatiilor. Din pacate, poate fi semnul unei afectiuni grave, mai ales ca este cu sange negru (statut, murdar) si ca dureaza atat de mult (adica nu cateva ore ci zile intregi). E cazul sa-i spui mamei tale si sa mergeti impreuna la medic. Nu ai nici un motiv sa-ti fie rusine. doar motive de ingrijorare privind starea ta de sanatate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Şi tot de aproape o săptămână trebuia să te prezinţi şi la un medic ginecolog pentru recoltare de secreţie pentru instituirea unui tratament corect cât mai curând.
O secreţie vaginală fiziologică trebuie să fie de la incolor la alb, nu spre galben (afecţiunea este mai de mult dar acum s-a manifestat şi a nu se confunda cu acele urme lăsate pe lenjeria intimă cu aspect gălbui deoarece acolo vorbim de oxidare!, secreţia se vede la culoare imediat după recoltare).
Nicio afecţiune nu trece de la sine fără un tratament fie el slab sau agresiv (tratament de şoc).
Ruşinea nu are ce să caute între tine şi mama ta, spui ce problemă de sănătate ai, ea trebuie să fie cea mai bună prietenă a ta.
Intră în calcul şi o pierdere de sânge între menstre care se pare că "stă" undeva pentru ca ulterior să fie eliminat. Trebuie aflată cauza, nu uita să soliciţi şi un ecograf intravaginal sau/şi pelvian.
Cu plăcere.
Sănătate.
Pa, pa.

| madaa_9439 a răspuns:

Iti e rusine sa ii spui mamei tale dar scrii aici unde vad mii de oameni? du`te si spune`i si mergeti la un ginecolog. poate nu e nimic grav si trebuie sa iti vina menstruatia. poate fi o infectie. poate fi o rana. poate fi orice.Nu e de glumit cu astfel de lucruri!

| overdose90 a răspuns:

Sa stii ca orice secretie anormala anunta ceva, se intampla ceva acolo. Poate o fi infectie, nu se stie. Cel mai bine este sa mergi la doctor, si nu uita sa ii spui mamei.

In general infectiile astea nu trec de la sine, si se poate chiar agrava.

Spune-i mamei tale, ca astfel de lucruri i se intampla oricarei femei, nu e ceva anormal.Succes si sanatate!

| Juliebelle a răspuns:

Mergi la control ginecologic, lasa rusinea caci este vorba de sanatatea ta.

| Monyyyyy a răspuns:

Du-te la doctor spune-i mammei tale