| Paix a întrebat:

Nu vreau sa par disperat.
Dar sunt la un pas de sinucidere, am 19 ani si de foarte multi ani am fost robit de un viciu care ma distrugea fizic si psihic, ma limita de a face ceva, orice lucru dar orice lucru care il fac nu sunt multumit si nu e e bine, am avut si am o viata plina de esecuri si 0 succesuri, ce pot face de a schimba totul in bine, e vina mea.
Astept raspunsuri care ma pot ajuta, nu o luati in gluma, vorbesc serios si orice sfat poate ma ajuta.
Am doua lupte mari sa ma sinucid dar stiu ca 100% ajung in iad sau tot o sa mor in esecurile mele si tot acelasi lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ce viciu?
Nu pot sa iti dau niciun sfat ca poate spun avioane si nimic la subiect. Clarifica treaba cu viciul

| Paix explică (pentru Mayar):

MasIurbare...

| Mayar a răspuns (pentru Paix):

Serios? Cam toti au acest viciu.
Bine ca oamenii din Asia, Africa - tinuti ca sclavi - totusi nu se sinucid, si vrei tu sa o faci?
Iti dai seama ca aia ai mii de motive sa se sinucida, nu? Mai mergi din cand in cand si pe la biserica si roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze. Fiecare e creat cu un scop si poate revolutiona lumea. Concentreaza-te in a descoperi ce iti place sa faci si mergi pe acea cale. Tu poti face diferenta, daca ai motivatie, muncesti din greu si iti atingi scopul. Descopera care e acela si concentreaza.te pe el, iar din greutatile vietii invata, ca pe viitor sa iti fie tie mai bine.
Mai sunt si altii care se plang ca au o viata teribila, daca le.ai afla povestea, de unii ai zice ca problemele lor sunt floare la ureche, iar de viata altora te.si ingrozi. Nimeni nu sufera mai mult decat poate duce(suporta). Deci, spor in a.ti analiza talentele si lucrurile la care te pricepi/te atrag!

| OldSoul a răspuns:

Oricum mori... ce rost mai are sa te sinucizi?
Traieste cat poti si vezi ce se intampla, vorba aia "fie roata si patrata tot se intoarce ea o data".

| SkyPilot a răspuns:

Nu te sinucide. Tot in iad ajungi (daca o exista) dar e drumul mai lung. Ai vreo graba?
Stabileste-ti un obiectiv general, imparte-l in obiective mai mici, apoi pe acelea in pasi mici de tot si pe care ii poti face. Apuca-te de lucru. Succesul pasilor mici va genera succese mai mari Cu putina rabdare vei cuceri complexitatea problemei tale.

| William a răspuns:

Pai lasa-te de viciul respectiv. Daca vrei sa te lasi poti. Incepe cu un dus.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Nu merită să-ți sacrifici viața pentru toate problemele.
Gândește-te câți ar mai vrea să trăiască măcar 5 minute, 1 lună și nu mai pot.
Dumnezeu ne-a dat viața ca pe un dar și noi trebuie să-l prețuim așa cum putem.
Încearcă să nu te mai gândești la sinucidere, să fii mai pozitiv. discută cu rudele, mergi la un psiholog, la un psihiatru, preot. spune-le ce ai pe suflet și împreună poate găsiți o rezolvare.
Dacă tu schimbi placa de pe acum și vei gândi pozitiv și astea, o să vezi că o să se mai schimbe câte ceva. Când faci ceva cu drag, sperând la mai bine, e altceva.
Așa am m-ai ajutat un copil care avea aceleași gânduri ca tine și sunt extrem de fericită că am putut.
Deci înțelege că nu se merită să faci asta. Gândește-te la cei din jurul tău, cum va fi fără tine.
Vezi partea frumoasă a lucrurilor și încearcă să renunți la vicii pentru că nu-ți fac bine.
O seară plăcută și să aud de bine!

| Paix explică (pentru Neo12):

Felicitari si respectul meu ca ati reusit sa ajuta-ti pe acel copil, si pe mine.
Adevaru e cand esti doborat si fara sperante si te ridici cu mult curaj si credul in ceea ce vrei sa faci si cazi din nou mai rau, ce poti sa faci?

| Neo12 a răspuns (pentru Paix):

Lupți în continuare.
Unora le mor persoane extrem de dragi și tot continuă să lupte cu viața și cu problemele, iar alții se vaită de lucruri minore.
Știu, e un fel de depresie...dar trebuie și ea rezolvată.